Depozyt bankowy a konto osobiste. Gdzie warto trzymać oszczędności?

Udało Ci się zgromadzić nadwyżkę finansową i chcesz, aby pieniądze pracowały dla Ciebie? Sprawdź, gdzie warto trzymać oszczędności: na koncie osobistym czy w depozycie bankowym.

Coraz więcej Polaków odkłada pieniądze z myślą o finansowej przyszłości. Problem w tym, że wiele osób trzyma środki w przysłowiowej skarpecie, tj. na nieoprocentowanym rachunku bankowym. Chociaż takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze niż przechowywanie gotówki w domu, tak naprawdę nie niesie za sobą innych korzyści. Dlatego warto spojrzeć na depozyt bankowy, który pozwala oszczędzać i pomnażać zyski.

Konto osobiste – za i przeciw

Typowe konto osobiste jest najczęściej nieoprocentowanym rachunkiem bankowym. Wpływające tam środki są więc wyłącznie przechowywane – bez perspektyw na jakikolwiek zysk. Tymczasem ważne jest, aby nie tylko gromadzić pieniądze, ale przede wszystkim oszczędzać.

Rachunek osobisty może być dobrym sposobem na trzymanie oszczędności, o ile jest kontem oprocentowanym. Zdarza się to jednak dość rzadko – a jeśli już, oprocentowanie osiąga bardzo niski poziom. Efekt? Zyski są znikome.

Depozyt bankowy – plusy i minusy

Depozyt bankowy to typowy produkt oszczędnościowy, dzięki któremu można pomnażać oszczędności. To lokaty – krótko- lub długoterminowe z dużo wyższym oprocentowaniem w porównaniu do kont osobistych.

Depozyt bankowy warto założyć z kilku powodów:

  • bezpieczeństwo kapitału – pomnażanie zysków odbywa się bez żadnego ryzyka,
  • gwarancja zysków – odsetki doliczane są do wpłaconej kwoty, o ile pieniądze nie zostaną wypłacone przed tzw. okresem zapadalności,
  • większy zysk – w przypadku lokat długoterminowych, odsetki będą dużo wyższe w porównaniu z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym.

Decydując się na lokatę, warto jednak pamiętać o możliwości utraty odsetek. Dochodzi do tego wówczas, gdy nastąpi wypłata środków przed zakończeniem umowy. Trzeba więc dokładnie rozważyć, na jaki okres opłaca się założyć depozyt. Jeśli w najbliższym czasie nadwyżka finansowa będzie potrzeba, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim lokaty krótkoterminowe.

Ile można zarobić? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od konkretnej oferty. Przykładowo, Lokata Plus proponowana w Toyota Banku to możliwość uzyskania nawet 2,40% w skali roku. Lokując minimalną kwotę 5000 zł na okres 36 miesięcy, bank doliczy do kapitału ok. 290 zł netto. Wysokość zysków będzie tym większa, im większa kwota startowa.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby część nadwyżki finansowej trzymać na lokacie, a część – na koncie osobistym. Dobrze jednak, gdy rachunek bankowy będzie oprocentowany – jeśli nie jest, można pomyśleć o otwarciu typowego konta oszczędnościowego. Taka dywersyfikacja pozwoli na wypracowanie większych zysków bez obaw o utratę odsetek w razie nieprzewidzianych wydatków.

Poprzedni artykułAwaria w domu – jak szybko zareagować?
Następny artykułModny, trwały i praktyczny- wybierz stół do restauracji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj