Co zrobić, aby maluch czuł się komfortowo, gdy Ty wrócisz do pracy?

Pierwsze miesiące opieki nad maleństwem mijają bardzo szybko i w końcu przychodzi moment, w którym należy wrócić do życia zawodowego. I choć rynek pracy coraz bardziej sprzyja mamom, pojawia się pytanie: jak sprawić, aby nieunikniony czas rozłąki był jak najbardziej komfortowy dla malucha?

Po urlopie macierzyńskim

Do opieki nad dzieckiem możesz w pierwszej kolejności zaangażować swojego partnera, najbliższą rodzinę, a nawet przyjaciół. Wcale nie musisz być z tym sama, więc nie bój się prosić o pomoc. Jeżeli z jakiegoś powodu nasi najbliżsi nie mogą zająć się maleństwem, warto zapoznać się z ofertami profesjonalnych opiekunek. Pamiętaj jednak, że pozostawiając dziecko pod czyjąś opieką warto zadbać o to, aby maluch był nadal karmiony mlekiem matki. Aby było to możliwe, warto się zaopatrzyć w niezbędne akcesoria – w tym przede wszystkim laktator – które oferuje firma Lansinoh.

Maluchowi może pomóc stopniowe oswajanie się z nieobecnością mamy. Dlatego nie należy go zostawiać pod opieką niani od razu na cały dzień. Dziecko powinno mieć możliwość dobrego poznania nowej osoby w obecności kogoś bliskiego, tak by później, zostawione z nią samo na dłuży czas, nie czuło nadmiernego niepokoju.

Jeśli jednak wciąż nie chcesz rozstawać się z dzieckiem, dobrym rozwiązaniem może być urlop wychowawczy. Możesz się o niego ubiegać, gdy masz za sobą przepracowane 6 miesięcy w danej firmie. Jest on przyznawany na okres 3 lat, ale nie dłużej niż do przekroczenia przez dziecko 4 lat. Można podzielić go pomiędzy oboje rodziców, gdzie Ty jako matka możesz wykorzystać dwa lata, a następny rok „przekazać” ojcu dziecka.

Wykorzystaj dodatkowe dni

Jako rodzicowi wychowującemu dziecko, które nie ukończyło 14 roku życia, przysługują Ci dwa dni dodatkowego płatnego urlopu na rok. W przypadku kiedy oboje rodziców jest zatrudnionych na umowie o pracę, w danym roku tylko jeden z nich może skorzystać z tego przywileju. Jest to dodatkowa możliwość, z której nie masz obowiązku korzystać, ale w razie niewykorzystania, nie przysługują Ci zamiennie inne bonusy finansowe i urlop nie przechodzi na następny rok.

Twoje dziecko może być otoczone odpowiednią opieką nawet wtedy, gdy wrócisz na swoją ścieżkę zawodową. Zapewnij dziecku dobrego opiekuna i właściwy pokarm – i nie zapomnij uściskać malucha po powrocie z pracy!

Poprzedni artykułJak nauczyć się języka hiszpańskiego – sprawdzone porady
Następny artykułPraktyczne rozwiązania na rynku grzewczym – ekologiczne kotły do centralnego ogrzewania na pellet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj