Jak nauczyć się języka hiszpańskiego – sprawdzone porady

Znajomość języka hiszpańskiego to ogromny atut nie tylko prywatnie, ale również na polu zawodowym. Dzięki temu możemy swobodnie komunikować się mieszkańcami nie tylko Hiszpanii, ale również innych krajów posługujących się tym językiem, w tym z praktycznie całą Ameryka Południową. Umiejętność ta daje nam również możliwość rozumienia hiszpańskojęzycznej literatury i filmu, co pozwala zdecydowanie lepiej odczuć klimat, jaki autor lub reżyser chciał nam przekazać. Wbrew pozorom nauka hiszpańskiego wcale nie jest trudna. Sama gramatyka i składnia jest bardzo podobna do tej polskiej, natomiast nauka słówek to czysta przyjemność! Jak nauczyć się tego języka? Oto kilka sprawdzonych metod.

Nauka słówek – zawsze i wszędzie

Nauka słownictwa hiszpańskiego to pierwszy krok ku opanowaniu podstaw tego języka. Słówek możemy uczyć się właściwie wszędzie, wykorzystując do tego proste techniki. Jedną z najbardziej popularnych jest naklejanie na domowe przedmioty karteczek, na których znajdują się hiszpańskie określenia danej rzeczy. Za każdym razem, gdy wejdziemy do pomieszczenia, możemy na głos odczytywać te słowa zapamiętując, który przedmiot one oznaczają. Po pewnym czasie zauważymy, że jesteśmy w stanie nazwać wszystkie przedmioty bez patrzenia na karteczkę.

Innym, bardzo skutecznym sposobem na naukę słówek jest korzystanie z fiszek. Są to niewielkich rozmiarów bloczki, które bez problemu zmieścimy w kieszeni czy torebce. Na jednej ich stronie znajdują się słowa lub wyrażenia pisane po polsku, a na rewersie – po hiszpańsku. Wystarczy wybrać raz na tydzień 5 fiszek i każdego dnia poświęcić 15-20 minut na naukę znaczeń. Pod koniec tygodnia powinniśmy bez problemu umieć przetłumaczyć dany zwrot z polskiego na hiszpański i odwrotnie. W kolejnym tygodniu. Wybieramy nowy zestaw i kontynuujemy naukę. Oczywiście należy utrwalać wiedzę wracając do tych poprzednich bloczków i jeśli z któregoś z nich znaczenia nie pamiętamy, dokładamy go do aktualnej paczki fiszek. Ta metoda okazuje się bardzo efektywna, a co ważne, możemy uczyć się języka w każdej chwili: stojąc w kolejce w sklepie, jadąc autobusem lub pociągiem czy pijąc poranną kawę.

Opanowanie gramatyki

Nauka gramatyki może przyprawić o dreszcze. Nic w tym dziwnego, w końcu nasza rodzima nastręcza problemów nawet Polakom. Aby ją opanować, możemy wesprzeć się książkami edukacyjnymi lub aplikacjami na telefon, dzięki którym będziemy mogli nauczyć się jej zasad w formie quizów i testów. Jeśli nie mamy w sobie aż tyle motywacji i samodyscypliny, warto zainwestować w kurs języka hiszpańskiego – online lub stacjonarnie. Dzięki temu będziemy mogli nauczyć się gramatyki w sposób profesjonalny i jednocześnie potwierdzić naszą wiedzę podczas ćwiczeń praktycznych na zajęciach.

Tego rodzaju kursy mają tę dodatkową zaletę, że zawsze możemy zadać pytanie nauczycielowi, jeśli jakieś zasady gramatyczne są dla nas niejasne.

Hiszpański w praktyce

Gdy już opanujemy podstawowe słownictwo oraz gramatykę, czas sprawdzić swoje siły w praktyce. Na początek warto zacząć oglądać hiszpańskojęzyczne filmy bez polskich napisów i starać się rozumieć kontekst tylko poprzez słuchanie. Na początku może być to dość trudne zadanie, ale z czasem nauczymy się rozróżniać pojedyncze słowa czy zdania w szybkiej mowie, z której słyną Hiszpanie.

Dobrym pomysłem jest także słuchanie hiszpańskich stacji radiowych. W internecie możemy znaleźć ich mnóstwo. Jeśli natomiast lubimy czytać książki, warto sięgnąć po te hiszpańskich pisarzy pisane w ich rodzimym języku. Nawet, jeśli co chwilę będziemy musieli zaglądać do słownika, taka praktyka szybko przyniesie pozytywne rezultaty i czytanie kolejnych pozycji będzie już dużo łatwiejsze.

Niewątpliwym wsparciem w rozumieniu języka hiszpańskiego ze słuchu jest słuchanie audiobooków. Nawet pół godziny dziennie, w drodze do pracy czy na uczelnię, pozwoli nam osłuchać się z brzmieniem hiszpańskiego czy wychwycić słowa, których nie do tej pory nie poznaliśmy. Wybierajmy jednak takie audiobooki, które są dla nas tematycznie ciekawe. Wówczas istnieje większa szansa, że będziemy w stanie skupić się na słuchaniu mimo braku rozumienia części materiału.

Biorąc pod uwagę powyższe metody nauka hiszpańskiego może być prosta i przyjemna, jednak wiele zależy od naszej motywacji i zaangażowania. W nowym rok zachęcamy do otworzenia się na ten piękny język i wzbogacenia swoich umiejętności o znajomość hiszpańskiego.

Poprzedni artykułDlaczego nauka nowego języka to dobre postanowienie noworoczne?
Następny artykułCo zrobić, aby maluch czuł się komfortowo, gdy Ty wrócisz do pracy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj