Jakie są rodzaje zleceń giełdowych?

Osoby decydujące się na zakup akcji na giełdzie muszą mieć odpowiednią wiedzę na temat specyfiki tego rodzaju inwestycji. W poniższym artykule dokładnie omawiamy, jakie są najpopularniejsze rodzaje zleceń giełdowych.

Rodzaje zleceń na giełdzie – najważniejsze informacje

Inwestorzy giełdowi mają do swojej dyspozycji wiele różnorodnych możliwości w zakresie dokonywania zleceń – zarówno w kontekście wchodzenia na rynek jak i zarządzania ryzykiem. Aby operacja kupna-sprzedaży akcji mogła zostać zrealizowana, broker giełdowy w pierwszej kolejności musi złożyć zlecenie handlowe.

Znajomość rodzajów zleceń na giełdzie jest niezwykle ważna, ponieważ dzięki niej inwestorzy są w stanie podejmować racjonalne oraz korzystne dla siebie decyzje dotyczące zakupu akcji na giełdzie.

Jak kupować akcje?

Aby rozpocząć swoją przygodę z giełdą, w pierwszej kolejności trzeba założyć specjalny rachunek inwestycyjny. Warto wiedzieć, że w tej chwili działa wiele wyspecjalizowanych giełd internetowych, które pozwalają na realizowanie transakcji całkowicie online, bez konieczności wychodzenia z domu. Jedną z najbardziej znanych giełd prowadzi Bank Saxo. Więcej informacji na jego temat można znaleźć na Home.Saxo.

Jak odbywa się proces zakupu akcji? To proste. Inwestorzy mają możliwość składania zleceń, które są następnie przetwarzane przez giełdę. Notowania poszczególnych spółek są aktualizowane we wszystkie dni powszednie. Wszyscy inwestorzy mają codziennie dostęp do najświeższych informacji na temat notowań poszczególnych firm, dzięki czemu są w stanie podejmować racjonalne decyzje odnośnie zakupu bądź sprzedaży danych akcji.

Zlecenie po każdej cenie

Zlecenie po każdej cenie – zgodnie z nazwą – oznacza, że dla inwestora nie ma tutaj znaczenia cena akcji. Podczas składania zlecenia przyjmujemy do wiadomości, że będzie one zrealizowane w najbliższym możliwym czasie bez względu na cenę.

Zlecenie po cenie rynkowej

Zlecenie po cenie rynkowej ma podobną charakterystykę jak zlecenie po każdej cenie. W tym przypadku kupców obowiązuje cena rynkowa dla najlepszego zlecenia, które oczekuje na realizację. W przypadku, gdy zlecenie nie będzie zrealizowane w całości, pozostała część będzie zleceniem z limitem, który wyniesie tyle samo co kurs po którym dokonano wcześniej niepełnej transakcji.

Zlecenie z limitem

Jest to rodzaj zlecenia, który ma na celu ochronę interesów inwestora zaopatrującego się w akcje. Podajemy tutaj górny limit kwotowy, na który jesteśmy w stanie się zdecydować. W przypadku, gdy kwota za akcje będzie zbyt wysoka (lub zbyt niska przy sprzedaży), transakcja nie dojdzie do skutku.

Poprzedni artykułZestaw lakierów hybrydowych – praktyczny poradnik dla każdego
Następny artykułW królestwie warzyw, czyli zdrowy grill

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj