Oszczędność czy chwyt marketingowy

Nowoczesne budownictwo to wiele ciekawych rozwiązań, którymi interesują się inwestorzy. Wśród nich ważna jest ekonomiczna eksploatacja. Coraz częściej stawia się na domy niskoenergetyczne, a nawet pasywne. Dzięki nowoczesnym pomysłom jak piece gazowe kondensacyjne zużywa się o wiele mniej energii na ogrzewanie domu i wody niż jeszcze dekadę temu.

Modernizacja w cenie

W nowe trendy doskonale wpisuje się technika kondensacyjna. Bardziej sceptyczni użytkownicy zastanawiają się, czy rzeczywiście dzięki niej można liczyć na oszczędną eksploatację. Jeszcze do niedawna kotły gazowe lub olejowe było wyposażonych w tradycyjny system spalania. Powietrze pobierano z pomieszczenia, w którym zamontowano urządzenie grzewcze. Sporo osób kupowało żeliwne kotły atmosferyczne gazowe lub olejowe, mające opinię wyjątkowo solidnych. Ponieważ technologia w dziedzinie ogrzewania rozwijała się a ceny paliw sukcesywnie rosły, szukano nowych pomysłów. Najpierw pojawiły się kotły na tańsze od oleju opałowego pelety oraz kotły węglowe. Oba rozwiązania spalały praktycznie wszystkie resztki, jakie znajdują się w gospodarstwie domowym. Piece gazowe kondensacyjne były kolejnym etapem tej grzewczej ewolucji.

Oszczędność to nie mit

Zmieniające się tendencje rynkowe sprawiły, że po olej opałowy sięga się bardzo rzadko. Popularniejsze są pompy ciepła, mające opinie efektywnych i tańszych w eksploatacji. Nowoczesne piece gazowe kondensacyjne najlepiej sprawdzają się w systemach ogrzewania z niskimi temperaturami zasilania. Na takie rozwiązanie decydują się zwolennicy ogrzewania podłogowego lub ściennego, w których maksymalna temperatura nie przekracza 45 st. Odpowiednią temperaturę pomieszczenia można osiągnąć przy mniejszych kosztach eksploatacyjnych. Oszczędności są więc faktem, nie chwytem marketingowym. Oczywiście finalnie wszystko zależy od tego, w jaki sposób instalacja grzewcza została zamontowana. Nieprawidłowy dobór urządzeń może spowodować niedogrzanie jednej części pomieszczenia i przegrzanie innej, co może skutkować zwiększonym zużyciem gazu oraz mniejszym komfortem użytkowania systemu.

Kluczowa kondensacja

Stare kotły gazowe, nawet te, sygnowane przed dobre marki, są zabezpieczone przed zjawiskiem kondensacji. Jednak proces ten to istota nowoczesnego, ekologicznego procesu spalania. Piece gazowe kondensacyjne pracują efektywnie w prawie pełnej kondensacji. Powietrze nie jest pobierane z zewnątrz, jak przy tradycyjnych piecach. Tutaj sprawdza się opcja „rura w rurze” – spaliny z kotła kondensacyjnego nieco podgrzewają powietrze do spalania zanim to trafi do komory kotła. Takie rozwiązanie jest wydajne, nie prowadzi na przykład do wychłodzenia pomieszczenia. Jakie to ma przełożenie na koszty eksploatacyjne? Można liczyć na większą sprawność spalania oraz rachunki odchudzone o około 11 proc.

Wybierając kocioł kondensacyjny najlepiej dopytywać o jego detale. Ważna jest jakość wykonania, jego trwałość, rodzaj komory spalania, jaki został zastosowany, system regulacji oraz rodzaj odbiorników ciepła. Moc pieca gazowego kondensacyjnego powinna być zgodna z zapotrzebowaniem użytkownika.

Poprzedni artykułWydajna uprawa roślin – gdzie kupić doniczki przemysłowe?
Następny artykułDystrofia rogówki – co musisz o niej wiedzieć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj