Lokata na 3 miesiące: to, co musisz wiedzieć.

Każdy, kto podchodzi rozsądnie do zarządzania domowym budżetem, pragnie nie tylko zapewnić mu bezpieczeństwo, ale także pomnożyć zgromadzone oszczędności. Pomocna w tym będzie lokata na 3 miesiące, która przypadnie do gustu wszystkim osobom lubiącym dodatkowy zysk. Przed jej założeniem zwróć jednak uwagę na kilka ważnych aspektów.

Pieniądze pod ręką

Jeśli nie lubisz tracić dostępu do swoich pieniędzy na długo, lokata na 3 miesiące jest dla Ciebie. Dzięki jej krótkiemu okresowi zapadalności, dostęp do oszczędności utracisz tylko na kwartał. Jeśli natomiast będziesz nagle potrzebować swoich pieniędzy, lokatę tą możesz zerwać w dowolnym momencie – co niestety wiązać się będzie z utratą wszystkich lub części wypracowanych odsetek.

Lokata na 3 miesiące to dobry sposób nie tylko na przechowanie, ale i pomnożenie oszczędności. Jeśli wiesz, że większe wydatki czekają Cię dopiero za kilka miesięcy, zgromadzone środki ulokuj na bezpiecznym depozycie. Nie będą one leżeć bezczynnie w domowej skarbonce, ale pracować w oczekiwaniu na ich wydanie. Pamiętaj, że każdy zarobiony grosz się liczy!

Wysoko oprocentowana lokata na 3 miesiące

Jeśli wybrana przez Ciebie lokata na 3 miesiące nie ma górnego limitu wpłat, postaraj się ulokować na niej jak najwięcej środków. Pamiętaj, że im więcej pieniędzy zdeponujesz, tym większa ilość gotówki objęta będzie oprocentowaniem. Nie zapomnij jednak, że oprocentowanie w ofertach bankowych podawane jest w skali rocznej. Co to oznacza?

Otóż Twoje oszczędności zostałyby powiększone o podany w ofercie procent, jeśli ulokowałbyś je na okres 12-stu miesięcy. W przypadku zdeponowania swoich środków na 3 miesiące, wypracowane zyski będą proporcjonalne do tego czasu. Aby obliczyć, ile rzeczywiście wyniesie oprocentowanie w czasie trwania lokaty, podziel jego wartość przez 12 (miesięcy) i pomnóż przez 3 (miesiące).

Szansa na większy zarobek

Lokata na 3 miesiące cechuje się wyższym oprocentowaniem niż dowolna lokata długoterminowa. Dzięki temu – o ile posiadasz większe oszczędności, masz szansę wypracować na niej naprawdę spory zysk. Po wygaśnięciu jednej lokaty, możesz przecież przenieść swoje oszczędności na kolejną (w dowolnym banku z dobrą ofertą) a czynność tą możesz powtarzać wielokrotnie.

Pamiętaj jednak, że oferty z wysokim oprocentowaniem (3,5%-4%) kierowane są głównie do nowych klientów, aby przyciągnąć ich do banku. Zwróć też uwagę, że niektóre lokaty z krótkim terminem zapadalności, mają niski górny limit wpłat. Możliwość skorzystania z oferty może być także uzależniona od wykupienia dodatkowych usług i produktów. Sprawdź to, zanim założysz lokatę.

Kapitalizacja odsetek

Lokata z częstą kapitalizacją odsetek jest najlepszym wyborem, jakiego możesz dokonać. Otóż, im częściej odsetki dopisywane będą do Twojego kapitału, tym lepiej. Wartością oprocentowania objęta będzie bowiem większa kwota pieniędzy – wzbogacona o wypracowane do tej pory zyski. Niestety, banki oferują najczęściej kapitalizację na koniec okresu rozliczeniowego.

Na szczęście niektóre z nich zgadzają się na negocjowanie warunków założenia lokaty. Postaraj się dowiedzieć, czy jest to możliwe w wybranej przez Ciebie placówce i wykorzystać okazję! Licząc zyski z założonej lokaty nie zapomnij jednak o podatku od dochodów kapitałowych, który wynosi 19%. Bank potrąca go automatycznie, czyli na swoje konto wpłynie zysk „na czysto”.

Dodatkowe warunki

Szczególną uwagę zwróć na dodatkowe warunki założenia lokaty, a przede wszystkim na to, czy bank nie wymaga od Ciebie skorzystania z usług, za które będzie pobierać opłaty. Nie chcesz przecież, aby dodatkowe koszta pomniejszyły wartość wypracowanych przez Ciebie odsetek. Dlatego, zanim otworzysz lokatę, dokładnie czytaj i analizuj wszystkie regulaminy oraz tabele opłat i prowizji.

Poprzedni artykułSzyjka macicy w ciąży. ABC przyszłej mamy
Następny artykułGdzie znaleźć dobrego ślusarza w Łodzi?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj