Jakie badania profilaktyczne powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku?

Diagnostyka, zapobiegająca rozwojowi chorób poprzez ich wczesne wykrycie, ma duże znaczenie dla życia pacjentów. Warto zatem regularnie kontrolować swój organizm niezależnie od tego, jak się czujemy.

Rodzaj badań profilaktycznych zależy od naszego wieku oraz stanu zdrowia. Osoby starsze powinny w sposób szczególny dbać o swoje zdrowie. Nie oznacza to jednak, że młodzi ludzie nie są narażeni na rozwój poważnych chorób. Warto zatem wiedzieć, które badania należy przeprowadzać przynajmniej raz na dwanaście miesięcy.

Morfologia

Jakościowa i ilościowa ocena elementów morfotycznych umożliwia wczesną diagnostykę chorób o różnorodnym charakterze. Jej wykonanie zalecane jest również osobom, u których podejrzewa się niedokrwistość oraz wystąpienie stanów zapalnych. Badania morfologiczne przeprowadzane są na NFZ lub w ramach abonamentu medycznego. W trakcie jego trwania pobierana jest dawka pięciomilimetrowej pełnej krwi żylnej do rurki kapilarnej poprzez nakłucie igłą. Standardowa morfologia obejmuje m.in. RBC, MCB, MCH oraz WBC. Za jej pomocą można ocenić stan układu białokrwinkowego. Analizy przeprowadzane są przy użyciu mikroskopu lub automatu.

Odczyn Biernackiego

Wskaźnik opadania erytrocytów to jedno z badań laboratoryjnych, które zostało odkryte przez polskiego patologa. Właściciele abonamentów medycznych mogą wykonać analizę w wielu przychodniach prywatnych w Warszawie, wybierając dogodny termin za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej firmy, oferującej prywatne świadczenia. Badanie wykorzystywane jest w diagnostyce chorób zapalnych, reumatycznych oraz nowotworowych. Prawidłowy odczyn nie wyklucza jednak patologicznych zmian w organizmie. Badanie należy wykonywać w odpowiednich warunkach, bowiem temperatura, ruch powietrza oraz wibracje podłoża mogą mieć duży wpływ na uzyskane odczyty.

Morfologia oraz OB to tylko niektóre badania, zaliczające się do profilaktycznych analiz. Warto również monitorować stężenie glukozy we krwi oraz pracę nerek. Kobiety powinny również robić badania cytologiczne. Wczesna diagnostyka może okazać się kluczowa w walce z wieloma poważnymi chorobami.

Poprzedni artykułUpoluj już teraz najlepsze trendy na wiosnę!
Następny artykułJakie części do trampoliny wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj