POTRZEBNE AKCESORIA DO PIŁ ŁAŃCUCHOWYCH – CO KUPIĆ, BY ZAWSZE BYĆ GOTOWYM NA OSTRE CIĘCIE

Piła łańcuchowa to jedno z tych narzędzi spalinowych, które możemy znaleźć w niemal każdym przydomowym warsztacie. Jeśli jesteśmy właścicielami domu z ogrodem, to najprawdopodobniej prędzej czy później będziemy musieli użyć piły łańcuchowej by poskromić niesforne konary drzewa lub pociąć drewno na opał w równe polana. W poniższym tekście przyjrzymy się akcesoriom, które mogą przydać się każdemu posiadaczowi piły mechanicznej.

Piła łańcuchowa – brutalna siła i delikatna budowa

Jak na narzędzie o tak dużej mocy (której dorównuje skuteczność) i słusznej wadze (silnik spalinowy nie należy do lekkich), piła łańcuchowa jest zaskakująco delikatnym urządzeniem. Oznacza to, że trzeba o nią dbać, regularnie czyścić i wymieniać wyeksploatowane elementy. Pomóc nam w tym może zestaw akcesoriów do pił łańcuchowych, które również mogą sprawić, że używanie piły będzie proste i wygodne.

Zęby, które tworzą łańcuch – najważniejszy element każdej piły

O prawidłowym działaniu piły łańcuchowej często świadczy stan łańcucha – obok prowadnicy i silnika, prawdopodobnie jednego z najważniejszych elementów każdej piły. Łańcuchy różnią się od siebie kształtem zębów, wśród których wyróżniamy:

  • „pełne dłuto” – ostre zęby używane przez profesjonalnych drwali w piłach spalinowych, np. podczas wycinki lasu,
  • „półdłuto” – lekko zaokrąglone zęby, które zwiększają szybkość cięcia – polecane zarówno dla amatorów, jak i zawodowców, używane głównie w komplecie z elektronarzędziami,
  • „ścięte dłuto” – łańcuchy tego typu polecane są przede wszystkim amatorom, którzy rzadko sięgają po piłę, zęby te cechuje długa wytrzymałość i mała ilość czasu, którą trzeba poświęcić na konserwację.

Akcesoria do pielęgnacji łańcucha

Jak odpowiednio dbać, czyścić i konserwować łańcuch piły? Wśród akcesoriów do pił łańcuchowych znajdziemy nie tylko całkiem nowy łańcuch, który będziemy mogli wymienić w każdym momencie, gdy poprzedni się zużyje, ale również zestaw do ostrzenia oraz specjalny olej. Ten ostatni sprawi, że operowanie piłą będzie płynne oraz unikniemy ryzyka zatarcia się prowadnicy (oraz przegrzania całego urządzenia). Olej do smarowania prowadnicy jest pochodzenia roślinnego i w naturalny sposób ulega biodegradacji. W zestawie do ostrzenia znajdziemy pilniki okrągłe do ogniw łańcucha oraz pilnik płaski do wyrównania efektów ostrzenia (zaleca się użycie go każdorazowo po trzech ostrzeniach łańcucha) oraz stępiania ograniczników. Ogniwa łańcucha zawsze ostrzymy od strony wewnętrznej, wszystkie zęby powinny mieć tę samą długość.

Regularna konserwacja łańcucha

Pamiętajmy, że – by piła działała bez zarzutu i była bezpieczna w użyciu – łańcuch musi być odpowiednio napięty (nie wypada z rowka prowadnicy i przesuwa się swobodnie przy zimnym silniku), wyregulowany (za pomocą ogranicznika głębokości), naostrzony i regularnie smarowany. Przed pracami konserwacyjnymi upewnijmy się, że odłączyliśmy przewód świecy zapłonowej lub przewód elektryczny, co pozwoli nam uniknąć niebezpieczeństwa, że maszyna włączy się, gdy nasze dłonie będą blisko ostrzy. Łańcuch zdejmujemy z prowadnicy poprzez odkręcenie śrub mocujących prowadnicę, a następnie czyścimy rowek prowadnicy.

Prowadnica – obok łańcucha najbardziej narażony na zniszczenie element

Prowadnica najczęściej zużywa się z jednej strony – warto co jakiś czas zamontować ją obróconą o 180 stopni, by obie strony eksploatować równomiernie (wydłuży to również żywotność tego elementu). Zużytą prowadnicę możemy wymienić równie łatwo co stępiony łańcuch – producenci pił łańcuchowych zdają sobie sprawę, że są to podzespoły, które są najbardziej narażone na zużycie i uszkodzenia, dlatego zadbali o to, by awaria jednego elementu nie oznaczała dla nas od razu konieczności wymiany całego sprzętu.

Sposób przechowywania

Po skończonej pracy, narzędzie należy dokładnie oczyścić z wiór i pyłu. Gdy regularnie korzystamy z urządzenia, to po dokładnym czyszczeniu wystarczy odstawić piłę na swoje miejsce i założyć osłonę na miecz (chroniącą łańcuch i prowadnicę). Jeśli rzadko korzystamy z tego typu sprzętu, to po wyczyszczeniu warto rozłożyć ją na części i łańcuch przechowywać w oleju lub nafcie, z kolei nasmarowaną prowadnicę dobrze jest owinąć w natłuszczony papier. Gdy pracujemy w zapylonym środowisku, nie zapominajmy o obowiązku czyszczenia filtrów powietrza (możemy to zrobić za pomocą pędzelka lub wody z mydłem). Stosowanie się do powyższych zasad pozwoli nam utrzymać piłę łańcuchową w odpowiednim stanie, co pozytywnie wpłynie na pracę urządzenia i wydłuży jego żywotność.

Piła łańcuchowa – narzędzie przydatne w każdym ogrodzie

Jak już wspomnieliśmy na początku – piła łańcuchowa, zwłaszcza wersja spalinowa, to potężne narzędzie, o które trzeba dbać z należytą uwagą. Urządzenie przydatne w każdym gospodarstwie, czy to do cięcia drewna na opał czy do modelowania kształtu drzew o grubych konarach. Pilarki elektryczne można wyposażyć również w teleskopowy wysięgnik, dzięki któremu dotrzemy do miejsc położonych wysoko i trudnodostępnych bez używania drabiny. Kupując piłę, nie zapomnij o akcesoriach do piły łańcuchowej, które ułatwią korzystanie z niej i wydłużą żywotność sprzętu.

Poprzedni artykułSukienki na wesele
Następny artykułSygnały świetlne na drodze – co warto wiedzieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj