Odzież kompresyjna. Rashguard jako element ubioru treningowego w sportach walki

Poza zakupem odpowiedniego sprzętu każdy zawodnik trenujący sporty walki powinien zaopatrzyć się również we właściwy strój. Jest on zależny od rodzaju uprawianego sportu, warunków treningowych, a także wyboru konkretnego zawodnika. W dzisiejszym artykule bliżej przyjrzymy się odzieży termoaktywnej i rashguardom kompresyjnym. Czym są rashguardy i dlaczego warto je nosić? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części tekstu. Zapraszamy do lektury.

Rashguard kompresyjny – czym charakteryzuje się ten rodzaj odzieży?

Słowo „rashguard” to połączenie dwóch angielskich wyrażeń rash (wysypka, rumień) i guard (strażnik). W dosłownym tłumaczeniu rashguard jest więc „strażnikiem przed wysypką”. Z tłumaczenia tego można wywnioskować sens produkcji pierwszych rashguardów, które miały za zadanie chronić australijskich surferów przed oparzeniami słonecznymi podczas długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni. Noszenie rashguardów chroniło ich również przed otarciami i zadrapaniami w czasie surfowania. Z czasem odzież ta zaczęła być wykorzystywana przez osoby uprawiające także inne sporty wodne – kajakarstwo, windsurfing, kitesurfing, wakeboarding, snorkeling, freediving czy klasyczne nurkowanie.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w sklepie bokserskim Leone Polska, który jest oficjalnym przedstawicielem znanej włoskiej marki Leone1947: Obecnie rashguardy kompresyjne stosowane są również przez zawodników sportów walki, szczególnie tych trenujących MMA. Koszulki tego typu skutecznie chronią przed obtarciami i powstającymi w ich wyniku infekcjami skórnymi mogącymi pojawić się w trakcie treningu na macie. Ze względu na dobór specjalnego materiału w procesie produkcji (mieszanka poliestru i elastanu w odpowiednich proporcjach) rashguardy są idealnie dopasowane do sylwetki, nie krępują ruchów, przez co są dużo wygodniejsze od standardowych bawełnianych T-shirtów. Odzież ta doskonale odprowadza wilgoć, podnosząc tym samym komfort treningu w czasie wykonywania intensywnych ćwiczeń. Funkcja kompresyjna poprawia pracę mięśni i wspomaga ich regenerację po zakończeniu zajęć.

Rashguardy kompresyjne a odzież termoaktywna

Odzież termoaktywna, w tym bielizna czy koszulki wykorzystywane przez trenujących sporty walki, produkowana jest przy użyciu nieco innej technologii niż rashguard kompresyjny. Największą różnicą pomiędzy nimi jest to, że odzież termoaktywna pozbawiona jest funkcji kompresji, co zmniejsza jej funkcjonalność. Mimo że oba produkty wyglądają podobnie i ściśle przylegają do ciała sportowca, funkcja wyrobów termoaktywnych jest inna. Koszulki te dobrze sprawdzają się w trudnych warunkach atmosferycznych, ponieważ podtrzymują odpowiednią temperaturę ciała i zapobiegają wychłodzeniu nawet przy ujemnych wartościach temperatury na zewnątrz. W związku z tym po odzież tę chętnie sięgają zawodnicy uprawiający sporty zimowe oraz miłośnicy pieszych wędrówek w górach. Nie jest ona jednak polecana fighterom trenującym wewnątrz budynków, gdyż noszenie wyrobów termoaktywnych wzmaga pocenie się ciała, co ma niekorzystny wpływ na komfort zawodnika.

Poprzedni artykułCo zrobić z niepotrzebnymi meblami po przeprowadzce?
Następny artykułJak wyglądać modnie zimą?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj