Arnika – zdrowie w niewielkiej roślinie

Rośliny lecznicze w ostatnich latach powracają do łask i zyskują coraz większą popularność – wszystko to dzięki nieustającej modzie na zdrowy i ekologiczny styl życia oraz fakt, że coraz więcej ludzi chce korzystać z preparatów naturalnych. Rośliny lecznicze mogą stanowić odpowiedź na wiele schorzeń i dolegliwości, a ich dostępność jest naprawdę duża: można kupić je w wielu aptekach i sklepach zielarskich. Wymieniając najbardziej znane rośliny lecznicze należy zwrócić uwagę na arnikę górską – roślinę, która w swoim składzie chemicznym zawiera ogromną ilość olejków eterycznych, co przesądza o jej wielotorowym działaniu.

Jak stosujemy arnikę?

Właściwości arniki znano i wykorzystywano już wieki temu i przez wiele ludów uznawana była za roślinę świętą, godną najwyższej czci. Obecnie prężnie rozwijający się przemysł farmaceutyczny wciąż chętnie wykorzystuje arnikę górską do tworzenia nowych receptur, jednak roślina ta nie jest bardzo popularna. Arnika jest stosowana głównie zewnętrznie i wspomaga leczenie w przypadku urazów mięśni oraz siniaków. Informację o zawartości arniki górskiej znaleźć można w składach ogromnej ilości maści oraz balsamów, które mają za zadanie przyspieszyć gojenie. Oprócz leczenia krwiaków i siniaków arnika może być stosowana w przypadku dziesiątek innych dolegliwości, dlatego naprawdę warto mieć w swojej domowej apteczce chociaż torebkę suszu.

Arnikę z powodzeniem można zastosować w stanach zapalnych jamy ustnej oraz dziąseł. Zastosowanie znajduje również w kosmetyce – służy do pielęgnacji cery naczynkowej, ponieważ szybko przenika przez kolejne warstwy skóry i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Arnica montana może być także świetnym lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Trzeba jednak pamiętać, że w związku z bardzo bogatym składem chemicznym arnika może wywoływać uczulenia, a więc konieczne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń dotyczących dawkowania, które znaleźć można na opakowaniu stosowanych preparatów. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej organizmu, jednak uczulenia i nadwrażliwość pojawiają się dość rzadko i nie są uciążliwe. Aby pozbyć się objawów takich jak wysypka czy swędzenie, należy zaprzestać stosowania preparatów z dodatkiem arniki.

Jaki preparat wybrać?

Na rynku znajdziemy ogromny wybór preparatów, w których składzie króluje Arnica montana. Zdecydowaną większość stanowią maści, żele oraz kremy. Żele z arniką łagodzą bóle mięśni po wysiłku czy urazach, dlatego warto mieć taki preparat w domowej apteczce i użyć go w momencie, gdy pojawi się ból, który mogą wywoływać różne czynniki. Warto pamiętać, że najlepiej będzie zdecydować się na preparaty ze świeżej arniki, ponieważ to właśnie ich stosowanie pozwala zaobserwować najlepsze i najszybsze działanie. Informacja o rodzaju surowca wykorzystanego do produkcji powinna znaleźć się na opakowaniu żelu. Arnica montana może być stosowana również w postaci naparów i sprawdzi się jako płukanka jamy ustnej w przypadku zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych, a także jako preparat, z którego można sporządzić okład na obolałe po urazach miejsca.

 

 

Poprzedni artykułCzym zajmuje się kardiolog? Jakie choroby leczy?
Następny artykułMkrobiologia i jej wpływ na nasze życie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj