Trawnik z rolki – charakterystyka, zalety, sposób wyboru

Trawnik w jedno popołudnie? Czy to możliwe? Tak, jeśli wybierzemy trawnik z rolki i odpowiednio przygotujemy się do jego położenia. Sprawdźmy, czym charakteryzuje się trawnik z rolki i jakie są jego podstawowe zalety.

Trawnik z rolki czy siany – co wybrać?

Wybór pomiędzy trawnikiem z rolki a takim tradycyjnie wysiewanym zależy oczywiście od naszych preferencji. Jednak pierwsze z tych rozwiązań jest zdecydowanie szybsze i pozwala cieszyć się pięknym trawnikiem koło domu czy firmy praktycznie od razu. Położenie średniej wielkości, przydomowego trawnika z rolki na odpowiednio przygotowanym podłożu zajmuje zwykle jeden dzień. Już po 2 – 3 tygodniach trawa z rolki może być użytkowana na co dzień. Dużo gorzej wygląda to w przypadku trawnika sianego. Najpierw czeka nas żmudne oczekiwanie na wzrost trawy. Do pierwszego koszenia mija zwykle wiele tygodni, a efekt nie jest gwarantowany. Może okazać się, że trawnik wysiewany nie spełni naszych wizualnych oczekiwań. Dodatkowo, w przypadku trawnika z rolki nie musimy martwić się o pierwsze odchwaszczanie. Rozwinięta darń nie przepuszcza chwastów i zapobiega ich rozsiewaniu.

Jak założyć trawnik z rolki?

Zakładanie trawnika z rolki nie wymaga od nas żadnej specjalistycznej wiedzy. Powinniśmy się do tego jednak odpowiednio przygotować. Przygotowanie podłoża pod trawnik z rolki przebiega w dokładnie taki sam sposób jak w przypadku trawnika sianego. Najistotniejszą kwestią jest tu odpowiednie wyrównanie terenu. Poszczególne rolki rozkładamy w podobnym układzie jak cegły na murze. Rolka z kolejnego rzędu powinna się kończyć w połowie poprzedniego. Poszczególne płaty darni powinny do siebie ciasno przylegać. Położony trawnik możemy delikatnie wyrównać niewielkim wałem ogrodowym. Jeśli chodzi o to, kiedy zakładać trawnik z rolki, to najkorzystniejszą temperaturą dla rozrostu korzeni jest ta w przedziale od 10 do 18 stopni Celsjusza, choć praktycznie możemy rozkładać trawnik z rolki dopóty dopóki podłoże nie jest zamarznięte.

Jak dbać o trawnik z rolki?

Trawnik z rolki to gwarancja praktycznie natychmiastowego efektu. Jednak aby cieszyć się pięknym, zielonym trawnikiem przez większą część roku, musimy odpowiednio zadbać o trawę. Sprawdźmy więc, jak pielęgnować trawnik z rolki.

Jak dbać o trawnik z rolki po rozłożeniu?

W ciągu pierwszych dni po rozłożeniu trawnika z rolki powinniśmy unikać jego intensywnego użytkowania. Przez pierwszy tydzień musimy również zadbać o regularne i obfite podlewanie trawnika. Do pierwszego koszenia trawnika z rolki przystępujemy mniej więcej po 2 tygodniach. Trawę kosimy do wysokości około 4,5 cm. Po upływie 5 tygodni pielęgnacja trawnika z rolki przebiega już w taki sam sposób jak trawnika wysiewanego. Stosujemy wtedy takie same nawozy do trawy i wykonujemy te same zabiegi pielęgnacyjne, jak w przypadku trawnika z siewu.

Natychmiastowy efekt, gwarancja pięknego wyglądu i brak chwastów to tylko kilka najważniejszych zalet trawnika z rolki. Sprawiają one, że coraz więcej osób decyduje się na wybór takiego rozwiązania w przypadku ogrodów, terenów zielonych wokół firm czy obiektów sportowych.

źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: singjai

Poprzedni artykułZąbkowanie – jak rozpoznać (nie)typowe objawy?
Następny artykułODKURZACZ CENTRALNY BEAM – NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj