W jaki sposób dopasować zabawkę do wieku dziecka?

Zakup zabawki dla dziecka wydaje się być prostą kwestią. Idziemy do sklepu, wybieramy taką która podoba się malcowi i dokonujemy płatności. Warto jednak zatrzymać się chwilę dłużej nad wyborem i sprawdzić czy zabawką, którą zakupimy będzie dostosowana do wieku dziecka i tym samym pozwoli rozwijać odpowiednie zdolności manualne czy też interpersonalne naszej pociechy.

W jaki sposób dopasować zabawkę do wieku dziecka?

Zabawki to nie tylko źródło radości dla dzieci. Mają one też ogromny wpływ na prawidłowy rozwój malca, kształtują jego przyszłe zainteresowania i pozwalają się zrelaksować. W związku z tym tak istotne jest dobranie odpowiedniej zabawki do wieku dziecka. Jakie zatem zabawki najlepiej będzie dobrać do dziecka w konkretnym wieku? Postaramy się podpowiedzieć w poniższym poradniku.

Musicie zdawać sobie sprawę, że wraz z wiekiem dziecka zmieniają się jego potrzeby odnośnie stymulacji zmysłów, jak i też umiejętności. Dlatego tak istotne jest, aby zabawki, jakie wybieracie były dopasowane do wieku waszej pociechy. Nie wszyscy rodzicie zdają sobie jednak z tego sprawę.

Zacznijmy zatem od tego, jakie zabawki będzie najlepiej wybrać w przypadku niemowląt oraz dzieci, które nie przekroczyły jeszcze drugiego roku życia. Dzieci w tym wieku najczęściej poznają otaczający je świat poprzez takie zmysły jak smak, słuch, dotyk oraz wzrok. Dlatego tak istotne jest, chociażby wybieranie zabawek, które posiadają charakterystyczną fakturę, wydają z siebie dźwięki, mają kontrastowe barwy czy też mogą zostać włożone przez dziecko do buzi. Takie właściwości zabawek sprawią, że dziecko będzie mogło rozwijać swoje zdolności motoryczne. W związku z tym godne plecenia będą takie zabawki jak układanki, duże klocki czy też kolorowanki. Dzieci w takim wieku zaczynają też poznawać znaczenie różnorakich emocji. Można zatem pomóc dziecku zaznajomić się z nimi poprzez zakup zabawek z różnymi wyrazami ich twarzy. Smutny miś, radosna laleczka to tylko niektóre przykłady.

Kolejną grupą dzieci są przedszkolaki. Tutaj dobranie odpowiednich zabawek również jest bardzo ważne. To właśnie w tym wieku następuje bowiem najbardziej dynamiczny rozwój dziecka i kluczowe jest prawidłowe jego pokierowanie. dobrze, aby w tym okresie dziecko mogło doskonalić kolejne swoje umiejętności i sprawności. Można zatem postawić na zabawki takie jak wycinanki, piłki, farbki czy też różnego rodzaju plastelina.

W wieku przedszkolny dzieci uczą się też pierwszych zasad współistnienia w grupie. Znakomicie zatem do przełamania barier społecznych sprawdzą się różnorakie gry drużynowe. Planszówki i gry zespołowe będą zatem bardzo dobrym pomysłem na prezent dla dziecka. Tego typu zabawki pozwolą dziecku nauczyć się radości z pracy zespołowej oraz tego, jak radzić sobie z przegrywaniem.

Również starsze dzieci, które poszły już do szkoły potrzebują odpowiednich zabawek. Wielu rodziców uważa, że dzieci starsze powinny skupić się już wyłącznie na nauce. Co jest absolutnie mylnym założeniem. Nawet starszakom zabawa jest nadal potrzebna i pełni już zupełnie inną funkcję. W przypadku takich dzieci zabawki to sposób na walkę ze stresem oraz relaks. Na radzenie sobie z nowym otoczeniem i nieznanymi wcześniej emocjami i doznaniami. To również w tym wieku dzieci odkrywają w sobie pierwsze, prawdziwe pasje, które mogą towarzyszyć im przez resztę życia. Warto zatem takim dzieciom kupić zabawki edukacyjne, które pomogą w nauce i jednocześnie pozwolą się zrelaksować. Ciekawą propozycją mogą być też bardziej rozbudowane gry logiczne czy też modele do składania.

Jak zatem widzicie dobór odpowiedniej zabawki do wieku dziecka jest bardzo ważną kwestią. Podaliśmy wam kilka sprawdzonych propozycji zabawek, które idealnie sprawdzą się w przypadku konkretnego wieku waszego syna czy też córki. Wybierając zabawki upewnijcie się, że wybierzecie jakościowe produkty, które posłużą dziecku przez długi czas i nie będą zagrażać jego bezpieczeństwu. Sprawdźcie, czy sklep zabawkowy, w którym dokonujecie zakupu dba o takie kwestie jak certyfikaty oferowanych zabawek dla dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here