Zasada działania klimatyzacji

Zasada działania klimatyzacji

Klimatyzatory stają się coraz powszechniejsze – dziś można spotkać je już nie tylko w biurach czy centrach handlowych, ale także domach oraz mieszkaniach. Rosnąca popularność tego typu urządzeń nie powinna jednak nikogo dziwić, ponieważ nawet stosunkowo prosty układ zapewnia przyjemny chłód w czasie uciążliwych letnich upałów. W niniejszym tekście tłumaczymy, jak działa standardowy system klimatyzacyjny oraz z jakich składa się podzespołów.

Elementy składowe klimatyzatora

W polskich domach najczęściej można spotkać klimatyzatory typu split, czyli układy składające się z jednostki wewnętrznej (instaluje się ją w wybranym pomieszczeniu) oraz zewnętrznej (jest montowana na elewacji lub dachu obiektu). Pierwsze urządzenie składa się wyłącznie z dwóch podzespołów – parownika oraz wentylatora, który wymusza ruch schłodzonego powietrza po klimatyzowanym pokoju. Z kolei w jednostce zewnętrznej można znaleźć elementy, które odznaczają się stosunkowo głośną pracą – mowa tutaj o skraplaczu, zaworze rozprężnym oraz sprężarce, określanej potocznie mianem „serca” całego systemu klimatyzacyjnego.

Obie jednostki są ze sobą połączone za pomocą miedzianych rur – to właśnie w tych przewodach przemieszcza się tzw. czynnik chłodniczy, czyli specjalny płyn roboczy, który pozwala na przenoszenie energii cieplnej. Warto dodać, że klimatyzatory typu multisplit są zbudowane w dokładnie taki sam sposób, co urządzenia split. Jedyna różnica polega na tym, że agregat zewnętrzny ma nieco większe rozmiary oraz wyższą wydajność, dzięki czemu można podłączyć do niego więcej niż jedną jednostkę wewnętrzną – opowiada nam specjalista reprezentujący firmę Waso Klim z Katowic, która zajmuje się montażem i serwisem klimatyzacji.

W jaki sposób działa klimatyzacja?

Zasada działania klimatyzacji jest stosunkowo prosta – urządzenie pobiera energię cieplną w jednym miejscu, a następnie oddaje ją w innym. Jak dokładnie przebiega jednak cały cykl chłodniczy? Wszystko zaczyna się w sprężarce, która pompuje chłodziwo w postaci gazu przez cały system. Chłodziwo jest poddawane działaniu wysokiej temperatury oraz ciśnienia, a następnie trafia do skraplacza, gdzie przekazuje do powietrza zmagazynowane ciepło. W efekcie ziębnik zmienia swój stan skupienia i zmienia się w przechłodzoną ciecz. Czynnik w takiej formie przechodzi przez zawór rozprężny, gdzie gwałtownie spada jego temperatura.

Zimne i rozprężone chłodziwo przepływa do parownika – tam ziębnik pobiera ciepło z klimatyzowanego pomieszczenia i w wyniku parowania przechodzi w rozprężony stan gazowy. Na samym końcu gaz ponownie wędruje do sprężarki, a cały opisany powyżej cykl zaczyna się od nowa. Co ciekawe, w przypadku większości urządzeń typu split proces można odwrócić – dzięki temu klimatyzacja nie będzie schładzała powietrza, tylko stanie się dodatkowym źródłem ciepła.

Sposoby sterowania domową klimatyzacją

Standardowym rozwiązaniem pozwalającym na regulację działania klimatyzatora jest panel (zlokalizowany najczęściej na ścianie, tuż pod samą jednostką) lub specjalny pilot. Oba sprzęty umożliwiają kontrolę bieżących parametrów powietrza oraz wybór pożądanych opcji, np. zmianę trybu pracy, zwiększenie siły nawiewu czy delikatne obniżenie temperatury. Od pewnego czasu producenci decydują się jednak na implementację dodatkowego podzespołu, jakim jest moduł WiFi. Ten drobny dodatek sprawia, że można sterować klimatyzatorem nawet z drugiego końca świata – wystarczy do tego urządzenie mobilne (np. smartfon czy komputer) oraz dostęp do internetu.

Co potrafi współczesny system klimatyzacyjny?

Wbrew pozorom klimatyzatory to niezwykle wszechstronne urządzenia. Fakt, sprzęt tego rodzaju służy przede wszystkim do chłodzenia pomieszczeń, jednak jego możliwości wcale się na tym nie kończą. Systemy klimatyzacyjne, jakie możemy spotkać w biurach, sklepach czy domach są w stanie spełniać takie zadania, jak:

  • ogrzewanie: jak wspominaliśmy wcześniej, znaczna część klimatyzatorów to tzw. rewersyjne pompy ciepła. W praktyce oznacza to, że układ może stanowić dodatkowe źródło energii cieplnej, zwłaszcza w sezonie przejściowym, czyli na początku wiosny oraz pod koniec jesieni,
  • oczyszczanie: domowe powietrze jest pełne różnego rodzaju zanieczyszczeń. Właściciele klimatyzacji nie muszą się jednak tym szczególnie martwić, ponieważ znajdujące się w urządzeniu filtry zatrzymują kurz, pył czy owady,
  • jonizowanie: jonizator to dodatkowy podzespół, który wytwarza jony ujemne, oczyszczając tym samym powietrze z groźnych mikroorganizmów, a także nieprzyjemnych zapachów,
  • osuszanie: nadmiar wilgoci sprzyja rozwojowi grzybów oraz pleśni, co nie jest dobre dla domowników oraz stanu samego budynku. Nowoczesne systemy klimatyzacyjne mogą jednak zapobiec temu problemowi, stale monitorując oraz regulując poziom wilgotności.

Poprzedni artykułStyl boho — czym się charakteryzuje?
Następny artykułJak prowadzić szwalnie i czerpać z tego zyski?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj