Haftowane obrusy, czyli sposób na elegancką ozdobę stołu

Misterne haftowane ozdoby od wieków były synonimem luksusu. Mimo że na chwilę straciły swoją pozycję, to ponownie odzyskują popularność i szturmem wdzierają się do współczesnych aranżacji wnętrz, między innymi w postaci haftowanych obrusów. Aby podkreślić ich urodę, trzeba jednak umieć dopasować je do reszty wystroju.

W jakich aranżacjach sprawdzą się haftowane obrusy?

Haftowane obrusy dodają wnętrzom wdzięku, wytworności i subtelnej elegancji. W niektórych aranżacjach sprawdzają się doskonale. W innych niestety nie. Projektując wystrój salonu, jadalni lub kuchni warto wiedzieć, gdzie można skorzystać z ich zalet dekoracyjnych. Nieco ryzykowne może być ich wykorzystanie w aranżacjach utrzymanych w nowoczesnym stylu industrialnym i minimalistycznym. Hafty kłócą się z ich surowymi założeniami. Haftowane obrusy idealnie sprawdzą się za to we wnętrzach w stylu prowansalskim, rustykalnym czy shabby chic.

Styl prowansalski

Jest kwintesencją południowo-wschodniej, skąpanej w słońcu i zapachu lawendy części Francji. Dominują w nim więc wszelkie jasne nuty kolorystyczne utrzymane w tonacji bieli, off white i kremu. Przeplatane są delikatnymi akcentami fioletu i odcieni naturalnego drewna. Zdobiony subtelnymi, kwiatowymi haftami obrus może więc idealnie podkreślać korzenie stylu prowansalskiego.

Styl rustykalny

Powstał w odpowiedzi na tęsknotę za beztroską i sielskim życiem na wsi. Podobnie do stylu prowansalskiego ceni się w nim tradycję, naturalne materiały i subtelne, neutralne barwy. Haftowany obrus przykrywający nadgryziony zębem czasu, drewniany stół może więc być doskonałym akcentem, podkreślającym ludyczny charakter rustykalnego salonu lub kuchni.

Shabby chic

Dosłownie – zdezelowana elegancja. Paleta barw tego stylu wnętrzarskiego opiera się na bieli, pastelowym różu i błękicie oraz bladych beżach i brązach. Wnętrza w stylu shabby chic wyglądają, jakby zatrzymały się w czasie. Królują w nich celowo stylizowane lub znalezione na targach staroci, leciwe meble, bibeloty przywołujące wspomnienia dawnych lat i tekstylia z kwiatowymi koronkowymi lub haftowanymi ornamentami. Rzucony na stół haftowany obrus lub niewielka serweta na komodzie z pewnością znakomicie wpisze się w jego stylistykę.

Efektowne, wyrafinowane wzory

Najczęściej spotykanymi wzorami na obrusach haftowanych są motywy kwiatowe: róże, margerytki, orchidee, maki, a także inne ornamenty roślinne w postaci plączących się gałązek czy liści. Wzory mogą powtarzać się symetrycznie, stanowić element centralny obrusu przypominający obraz lub tylko efektowną lamówkę. W pasmanteriach i sklepach tekstylnych, takich jak DeHome.pl dostępna jest ich niezliczona ilość. Co więcej, haftowane obrusy przyjmują różne kształty – okrągłe, owalne i kwadratowe. Dzięki temu łatwo dopasować je do blatu stołu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here