Czy tani rower może być dobry? Czas na fakty i zero mitów

Mówi się, że za jakość trzeba zapłacić. Ale czy rzeczywiście tak jest? Cóż z tym bywa różnie. Wystarczy tylko przypomnieć sobie aferę metkową, gdzie t-shirty za kilkanaście złotych były sprzedawane za kilkaset złotych. Została tylko zmieniona metka. Ludzie oszukują i niestety zdarza się to nazbyt często. Stąd też każde zakupy muszą być przemyślane. Dziś zastanowimy się, czy tanie może być dobre. Poznajcie fakty, a nie mity.

Za jakość trzeba zapłacić

Za jakość trzeba zapłacić i to fakt niezaprzeczalny, ale nie oznacza to, że trzeba przepłacić. Nie ma się co oszukiwać, że dobry produkt może być bardzo tani, ale wcale nie musi być bardzo drogi. Jednocześnie dla każdego słowo „taniość” może oznaczać coś innego. Dla jednych kwota tysiąca złotych jest małą sumą, a dla innych jest budżetem na cały miesiąc. Niemniej robiąc zakupy trzeba uważać, aby nie zostać oszukanym. Trzeba uważać, aby nie przepłacić za dany produkt. Sprzedawcy bardzo często windują ceny, ale ceny windują też producenci. I tak są osoby, które za kilka tysięcy kupują koszulę wykonaną z poliestru i to tylko dlatego, że ma metkę danego producenta, podczas gdy podobną można zakupić za zdecydowanie mniejsze pieniądze. Nie inaczej sytuacja wygląda z rowerami. Otóż dostępne są tanie rowery choćby marki Romet, które zachwycają dobrymi podzespołami, ale też linią projektową, ale dostępne są też modele z innych firm, które kosztują kilka razy więcej, choć jakością się nie różnią. Jednocześnie nie można spodziewać się, że produkt wykonany z najlepszej jakości materiałów może kosztować mało. Owszem może być tani, ale tani w takim znaczeniu, że jego cena jest adekwatna do jakości, a nie została wywindowana.

Jedzenie ma znaczenie, czyli jak kupować, by nie żałować?

W jednej piekarni chleb kosztuje 10 złotych, a w innej 8 złotych. Który bochenek lepiej zakupić? Wiele osób powie, że ten za 8 złotych, bo jest tańszy. Ale czy to jest prawda? Niekoniecznie, bo w takim przypadku nie można kierować się ceną, lecz trzeba wziąć pod uwagę skład. Jeżeli chleb za 10 złotych jest świeżo wypiekany i na naturalnym zakwasie, to rzecz jasna warto go zakupić, szczególnie, gdy ten drugi jest przygotowany z ciasta wcześniej mrożonego. Ale sytuacja może wyglądać inaczej, bo droższy chleb może mieć słaby skład, a kosztować więcej, gdyż sprzedawany jest w bardziej znanej piekarni. Niestety łatwo zostać oszukanym, a windowanie cen wydaje się na porządku dziennym. Dlatego też niezależnie czy oglądacie rowery czy produkty spożywcze, musicie uważać, aby nie przepłacić. Oczywiście trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że jajko, które kosztuje 30 groszy nie będzie dobrej jakości i w tym przypadku lepiej zapłacić 1 złoty za sztukę, tylko po to, aby kupić jaja od kur z wolnego wybiegu. W przypadku produktów spożywczych zasada jest jedna, czyli trzeba czytać skład i na tej podstawie robić zakupy.

Mit na temat tego, że to co drogie jest dobre

Czasami można usłyszeć stwierdzenie, że to co dobre musi kosztować dużo i znowu pojawia się tutaj pytanie, czy jest to prawda? Szkopuł w tym, że nie do końca. W końcu cena ma być uczciwa, a to oznacza, że płaci się za to, co się kupuje, a na cenę nie składa się fakt, że dany produkt jest od znanego producenta i dlatego musi kosztować 100% więcej. Jeżeli za producentem idzie renoma to jasne, że towar będzie droższy, ale wynika to z faktu jakości, a nie nazwy firmy. W końcu znana firma nie musi oferować dobrej jakości produktów, za to często oferuje takie w bardzo wysokich cenach.

Ostrożność jest wskazana

Robiąc zakupy trzeba być ostrożnym i wiedzieć, co chce się kupić. Oznacza to także, że przez wydaniem kilku tysięcy na telewizor należy porównać kilka modeli i sprawdzić parametry techniczne, a dopiero potem podjąć decyzję. Taka mała rzecz ma bardzo duże znaczenie i sprawi, że nie przepłacicie. Można tutaj pokusić się o stwierdzenie, że tak powinny wyglądać zakupy wszystkich produktów, a nie tylko sprzętu. Swoją droga uważajcie też na promocje, które często promocjami nie są, a to oznacza, że naprawdę łatwo zostać oszukanym.

Poprzedni artykułKurs tańca online, hit czy kit obecnych czasów?
Następny artykułStwórz domową salę kinową dzięki soundbarowi Dolby Atmos i DTS:X

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj