Najważniejsze informacje o zabiegu wapnowania pola

Wapnowanie służy do poprawiania struktury gleby, głównie dzięki możliwości zmiany kwaśnego (niskiego) pH. Poleca się zapewnić glebie odczyn dopasowany do optymalnego przedziału pH konkretnej rośliny. Sprawdź, czy Twoja uprawa wymaga wapnowania i jak do niego przystąpić!

Odpowiednie pH gleby – klucz do sukcesu

Każda roślina uprawna wzrasta najlepiej w konkretnym zakresie kwasowości gleby.

  • Żyto i owies znoszą kwaśną glebę najlepiej – ich optymalny zakres pH wynosi 4,5 – 6,5
  • Dla pszenicy, pszenżyta i traw pastewnych optymalny zakres pH wynosi 5,5 – 7,0
  • Rzepak ozimy, kukurydza, buraki pastewne, cebula i groch rosną najlepiej w pH 6,0 – 7,0

Jeśli gleba jest zbyt kwaśna i nie mieści się we wskazanym zakresie, najlepiej podnieść jej pH. Właśnie w tym celu wykorzystuje się wapnowanie – należy jednak pamiętać o dokładnym ustaleniu, z jakim poziomem pH mamy obecnie do czynienia. Nie można przeprowadzać wapnowania na podstawie przypuszczeń!

Aby zrealizować pomiar pH, należy zebrać kilka próbek gleby z głębokości 20 cm, a następnie zmierzyć odczyn za pomocą papierka lakmusowego. Najlepiej wybrać papierek z dokładną skalą wskaźników, aby uzyskać jak najbardziej precyzyjny wynik.

Zabieg wapnowania – przebieg

Do wapnowania przystępuje się najczęściej w późnym lecie, jednak niektórzy wykonują je także w przedwiośniu. W przypadku wybrania nawozu, należy dokładnie wymieszać go glebą. Jeśli wybierzemy jednak granulat wapniowy, wystarczy wysypać go na powierzchnię i poczekać na rozpad drobinek. Przed wyborem odpowiedniego nawozu zaleca się wyszukanie informacji na temat wskazanej dawki nawozu, zależnej od aktualnego pH gleby.

Należy pamiętać o tym, że utrzymanie odpowiedniego pH to nie wszystko. Powinniśmy dbać o uprawy każdego dnia, dostarczać roślinom niezbędnych składników odżywczych i zwalczać choroby, chwasty i insekty. O przykładowych zabiegach i produktach, które pomogą w utrzymaniu zdrowych, bogatych w plony roślin przeczytasz więcej na stronie Syngenta.

Pamiętaj – utrzymanie prawidłowego pH w glebie to klucz do zdrowia i dobrej kondycji roślin.

Poprzedni artykułJakie części do trampoliny wybrać?
Następny artykułJakie składniki powinien zawierać krem na noc?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj