Oświetlenie LED – czy to się opłaca?

O tym, że oświetlenie LED jest bardzo wydajne i tanie w eksploatacji, słyszał chyba każdy. Sprawdźmy jednak, ile można zaoszczędzić stosując żarówki LED i jakie lampy ledowe sprawdzą się w domu i w biurze.

Żarówki LED – ile można zaoszczędzić?

Przygotowaliśmy dla Was krótkie porównanie tego, na ile efektywne są żarówki LED w stosunku do tradycyjnych źródeł światła starego typu. Punktem odniesienia będzie dla nas klasyczna żarówka. Wyszły one co prawda z użycia już kilka lat temu, ale w świadomości wielu z nas to właśnie takie żarówki funkcjonują jako tradycyjne źródło światła. Każdy typ żarówki przetwarza energię na światło w nieco inny sposób. Dlatego porównywanie samego poboru mocy niewiele nam powie. Z pomocą przychodzi nam jednak taki wskaźnik jak skuteczność świetlna. Obrazuje on, jak mocny strumień światła wytwarza żarówka, pobierając określoną ilość energii elektrycznej. Parametr ten wyrażony jest w lumenach na wat – lm/W.

Uśrednione wartości skuteczności świetlnej dla poszczególnych źródeł światła to:

  • 10 – 15 lm/W dla żarówki tradycyjnej,

  • 16 lm/W dla żarówki halogenowej,

  • 50 – 100 lm/W dla świetlówki fluorescencyjnej,

  • 80 – 120 lm/W dla żarówek LED.

Jedynym źródłem światła o zbliżonej do ledów wydajności są więc świetlówki fluorescencyjne. Warto jednak nadmienić, że ten typ oświetlenia nie nadaje się do stosowania w domu. Dodatkowo posiada kilka innych, istotnych wad, a ze względu na stosowane w nich toksyczne gazy, utylizacja tych źródeł światła jest bardzo kosztowna.

Sprawdźmy teraz, ile dokładnie można zaoszczędzić, stawiając na oświetlenie LED. Dla wygody przyjęliśmy, że z oświetlenia korzystamy w domu 6 godzin dziennie. Jako koszt 1 kWh przyjęliśmy 70 groszy.

  • Koszt 1 żarówki tradycyjnej o mocy 75W: 1 zł
  • Dzienne zużycie energii elektrycznej: 75W x 6 godzin = 450 Wh, czyli 0,45 kWh
  • Dzienny koszt energii elektrycznej 0,45 kWh x 0,7 zł = 0,32 zł
  • Koszt 1 żarówki LED dającej światło o mocy 900 lm: 9 zł*
  • Dzienne zużycie energii elektrycznej: 8,5W x 6 godzin = 51 Wh, czyli 0,051 kwh
  • Dzienny koszt energii elektrycznej: 0,051 kWh x 0,7 zł = 0,04 zł

*Dane żarówki LED w tym przykładzie pochodzą ze strony żarówki LED na swiatlolux.pl.

Wymieniając starą żarówkę na żarówkę LED, będziemy więc oszczędzać 0,28 zł dziennie. Łatwo więc policzyć, że mniej więcej po miesiącu zwróci nam się koszt jej zakupu, a każdy kolejny miesiąc będzie już przynosił znaczne oszczędności. Jeszcze lepiej wygląda to w przypadku powierzchni komercyjnych, które muszą być oświetlane przez większą część dnia. Większy koszt żarówek LED nie powinien być więc czynnikiem zniechęcającym nas do wymiany oświetlenia. Jasno widać bowiem, że możemy liczyć na szybki zwrot naszej inwestycji. Nie musimy się również martwić o awaryjność żarówek LED. Ich średni czas pracy to aż 50 000 godzin. Jeśli więc będziemy używać jej średnio przez 6 godzin na dobę, żarówka ta może nam posłużyć nawet ponad 20 lat.

Oświetlenie LED w biurach i obiektach komercyjnych

Dzięki powyższym wyliczeniom jasno widać, że oszczędności na żarówkach LED są znaczne. Skala ta jednak rośnie jeszcze bardziej w przypadku obiektów komercyjnych, które często muszą być oświetlane przez kilkanaście godzin dziennie lub nawet całą dobę. – Wymiana świetlówek fluorescencyjnych na panele LED wiąże się co prawda z jednorazowym, sporym wydatkiem. W wielu przypadkach właściciel firmy może jednak liczyć na zwrot kosztów takiej inwestycji już po kilku miesiącach. Niższe rachunki w kolejnych miesiącach to już czysty zysk – podkreśla ekspert https://swiatlolux.pl. Nic więc dziwnego, że na ten krok decyduje się wielu właścicieli magazynów, hal produkcyjnych, czy sklepów wielkopowierzchniowych. W przypadku tego rodzaju obiektów najpopularniejszymi źródłami światła są świetlówki i panele LED.

Plafony LED do biura

Z kolei w pomieszczeniach typowo biurowych często wykorzystywane są również plafony LED. Tego rodzaju lampy LED można, w zależności od wybranego modelu, montować natynkowo lub podtynkowo. Poza biurami plafony LED sufitowe wykorzystuje się często również na klatkach schodowych i w korytarzach. Nieco bardziej ozdobne wersje ledowych plafonów mogą jednak posłużyć również jako lampa do kuchni czy salonu. Szczególnie jeśli chcemy urządzić wnętrze w nowoczesnym stylu.

źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: Alex

Poprzedni artykułDrewniane zegarki – 5 modeli, na które warto postawić!
Następny artykułDlaczego warto zainstalować pompę ciepła?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj