Najważniejsze instrukcje BHP w zakładzie pracy

Ustawowym obowiązkiem pracodawcy jest dbanie o bezpieczeństwo i higienę pracy w zakładzie. Pracownicy zarówno zatrudnieni przed danego pracodawcę, jak i przez firmy zewnętrzne muszą odpowiednie warunki do wykonywania swoich obowiązków. Maszyny muszą być sprawne, pracownicy muszą posiadać odzież ochronną. Zakres przepisów bhp jest ogrom i trzeba sporządzić wiele instrukcji.

Obowiązek przygotowania instrukcji z zakresu bhp

Obowiązkiem pracodawców określonym w przepisach prawnych i egzekwowanym przez organy kontrolne, np. PIP, jest opracowanie i udostępnianie pracownikom, do stałego korzystania, aktualnych instrukcji bezpieczeństwa i higieny pracy. Sporządzenie instrukcji bhp wymaga ogromnej wiedzy technicznej i może przysporzyć trudności. W internecie są dostępne gotowe instrukcje. Jednak o wiele lepszym rozwiązaniem jest sporządzenie różnych instrukcji dostosowanych do potrzeb swojej firmy. W fachowy sposób wykona to bhp Opole, które dysponuje doświadczonym zespołem. Instrukcje bhp obejmują szeroki zakres działań: od mycia rąk do instrukcji bhp dla pracowników na poszczególnych stanowiskach i we wszystkich typach zakładów pracy.

Instrukcje ogólne i szczegółowe

Instrukcje bhp dla poszczególnych stanowisk pracy układa bhp Opole w porozumieniu z ekspertami z danej dziedziny. Instrukcje ogólne przygotowane przez bhp Opole dotyczą takich kwestii jak: schemat podstawowego podtrzymania życia, mycia i dezynfekcji rąk, telefonów alarmowych, poruszania się po terenie zakładu, pracy w zamkniętej przestrzeni, rozkładu obowiązków w postępowaniu powypadkowym, zasad higieny i ochrony pracowników przed koronawirusem. Instrukcje bhp napisane we współpracy z bhp Opole powinny zostać umieszczone w widocznym miejscu tak, aby każdy pracownik miał do nich dostęp i mógł skorzystać w razie potrzeby. Ważne jest także przeprowadzenie szkoleń bhp Opole i poinformowanie pracowników o najważniejszych wytycznych zapisanych w instrukcjach.

W formie plakatu

Instrukcja bhp nie zawsze musi mieć zwartą tekstową formę. Dopuszczalna jest także forma plakatu ze skróconym opisem poszczególnych czynności. W przypadku instrukcji mycia rąk, czy schematu podstawowego podtrzymania życia o wiele lepiej sprawdza się instrukcja w formie plakatu, która obrazuje jakie czynności i w jaki sposób trzeba wykonać w konkretnej sytuacji, Pracownik znacznie szybciej przyswaja instrukcję w formie plakatu, która jest atrakcyjna pod względem wizualnym niż długi opis.

Ośrodki specjalizujące się w tematyce bhp fachowo przygotowują instrukcje. Są to materiały czytelne dla pracowników. Obowiązkiem pracodawcy jest kontrola przestrzegania zaleceń bhp nie tylko z powodu grożących kar, ale przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo wszystkich osób pracujących w danej firmie. Schemat instrukcji ściągniętej z internetu nie zawsze odpowiada potrzebom konkretnej firmy. Instrukcja napisana dla danego przedsiębiorstwa odzwierciedla wszystkie potrzeby firmy w zakresie bhp.

Poprzedni artykułIdealny manicure – wybierz metodę malowania paznokci
Następny artykułFotografia ślubna najpiękniejszą pamiątką na lata

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj