Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach Krakowa – co wybrać?

Poszukiwanie nowego mieszkania bardzo często zaczyna się od wyboru jego lokalizacji. Możliwości jest bardzo wiele, bo niemal w każdej dzielnicy Krakowa buduje się dużo, a liczba inwestycji, które są aktualnie w sprzedaży, przyprawia o zawrót głowy. W takich momentach może pojawić się dylemat, czy kupić mieszkanie w centrum czy może lepiej na obrzeżach Krakowa. Zobaczmy, jakie są wady i zalety każdego z tych rozwiązań.

Ceny mieszkań

Czynnikiem, który ma zwykle ogromny wpływ na wybór lokalizacji mieszkania, jest jego cena. Nie będzie dla nikogo niespodzianką fakt, że mieszkania na obrzeżach są tańsze od mieszkań zlokalizowanych w centrum. Różnice mogą sięgać kilku, a w niektórych sytuacjach nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych na metrze. Przy takich różnicach nie dziwi zatem fakt, że przy ograniczonym budżecie wiele osób woli większe mieszkanie dalej od centrum, które będzie wygodniejsze i bardziej funkcjonalne na co dzień.

Nocne życie vs cisza i spokój

Stare Miasto w Krakowie to miejsce, które tętni życiem niemal przez całą dobę. Znajdziemy tutaj setki restauracji, kawiarni, klubów i innych atrakcji, w których można spędzić czas wolny. Jednakże wszystkie te dobrodziejstwa mogą okazać się bardzo uciążliwe na co dzień, gdy zamiast spędzać wieczór w klubie chcemy się wyspać w ciszy i spokoju, bo następnego dnia czeka nas ciężki dzień w pracy. Warto zatem zastanowić się, czy nie lepiej mieszkać nieco dalej od miejskiego zgiełku i tysięcy turystów odwiedzających co roku miasto, a do centrum dojeżdżać wtedy, gdy mamy ochotę na odrobinę rozrywki. Przy takim podejściu rozsądny wydaje się zatem wybór na miejsce zamieszkania jedną z dzielnic nieco oddalonych od centrum, ale dobrze z nim skomunikowanych.

Komunikacja

Wybierając lokalizację mieszkania warto wziąć pod uwagę również komunikację, zarówno zbiorową, jak i samochodową. Sieć komunikacyjna Krakowa cały czas się rozwija, powstają nowe drogi i węzły komunikacyjne oraz linie tramwajowe i autobusowe. Dzięki temu dostęp do dobrej komunikacji zbiorowej mają zarówno osoby mieszkające w centralnych dzielnicach Krakowa, jak i mieszkańcy Nowej Huty, Nowego Płaszowa, Nowego Ruczaju czy Mistrzejowic, np. https://www.mieszkania.inter-bud.pl/mieszkania-na-sprzedaz-piasta-towers

Podobnie sytuacja wygląda jeśli spojrzymy na komunikację samochodową. Zarówno w centrum, jak i na obrzeżach Krakowa, nie brakuje dróg, którymi można dojechać w dowolne miejsce miasta i do węzłów autostradowych. Niestety im bliżej centrum, tym ruch wolniejszy, gdyż drogi nie są tak szerokie jak w dzielnicach projektowanych później. Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej osób woli poruszać się po centrum komunikacją zbiorową, a zwłaszcza tramwajami, samochód zostawiając w domu lub na jednym z kilku parkingów P&R, których jeszcze ciągle jest zbyt mało.

Patrząc na powyższe czynniki nie sposób stwierdzić jednoznacznie, że lepiej jest mieszkać w centrum niż na jego obrzeżach. Wybór ten zależy bowiem głównie od tego, co jest dla nas priorytetem i jaki tryb życia prowadzimy. Każdy powinien podjąć tę decyzję w zależności od swoich potrzeb i upodobań.

Poprzedni artykułModne bluzki damskie – trendy 2020
Następny artykułProgram do obsługi przedszkola – ułatwienie dla nauczycieli i rodziców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj