Na co zwrócić uwagę przy wyborze ekspresu do kawy?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ekspresu do kawy

Ekspresy do kawy coraz częściej znajdują się w polskich domach. Możliwość samodzielnego wykonania każdego dnia pysznej kawy jest ważna dla wielu osób. Kupno własnego ekspresu do kawy znacznie to zadanie ułatwia i sprawia, że każda przygotowana kawa jest tak samo pyszna jak poprzednia. Żeby być jednak w pełni zadowolonym z używanego ekspresu do kawy, najpierw trzeba poświęcić trochę czasu na jego wybór. Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze ekspresu do kawy?

Jakie są rodzaje ekspresów do kawy

Pierwszym kryterium wyboru powinien dotyczyć rodzaju ekspresu do kawy. Możliwości jest sporo. Przede wszystkim trzeba się zdecydować, czy woli się ekspres przelewowy, czy ekspres ciśnieniowy. Oba rodzaje ekspresów robią kawę w nieco inny sposób, co ma też wpływ na jej smak.

W ekspresach przelewowych zmielona kawa przelewana jest gorącą wodą pod zwykłym ciśnieniem. W rezultacie otrzymuje się gorący napój, którego smak przypomina zwykłą kawę po turecku. Wiele osób jednak właśnie za to ceni ten typ ekspresów.

Zupełnie inny smak ma kawa przyrządzona w ekspresie ciśnieniowym. W nich kawa jest parzona w wyniku kontaktu zmielonych nasion kawy z gorącą wodą pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu maksymalnie skraca się kontakt kawy z wodą i jednocześnie wydobywa się z nasion pełnie smaku i aromatu. Więcej o ekspresach ciśnieniowych opowiedział nam nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu AGD Design:

Najwygodniejszym rodzajem ekspresów ciśnieniowych są automatyczne ekspresy do kawy, które mogą mieć zaprogramowanych nawet kilkanaście rodzajów kawy. Przygotowanie ulubionej kawy polega w nich jedynie na naciśnięciu w panelu sterowania odpowiedniego przycisku, resztę zrobi za nas urządzenie. Innymi rodzajami ekspresów ciśnieniowych są ekspresy kolbowe i ekspresy kapsułkowe. Z ich pomocą można jedynie przygotować kawę espresso lub doppio, które później samodzielnie trzeba przyrządzić tak, żebyśmy byli w pełni zadowoleni.

Moc ekspresu do kawy

Rodzaj ekspresu to jednak niejedyne ważne kryterium wyboru tego typu sprzętu AGD. Chcąc móc korzystać z ekspresu, który będzie w stanie dla nas przygotować najlepszą kawę, warto jest zwrócić uwagę na moc rozważanego urządzenia. To od mocy ekspresu będzie zależało m.in. to, jak długo będziemy musieli czekać na przygotowanie kawy. Z tego względu osoby, którym zależy na szybkości, powinny wybierać ekspresy do kawy o mocy 1500-1850 W. Sprzęt o mocy 1000 W może być dla nich po prostu zdecydowanie zbyt słaby.

Ilość barów, czyli ciśnienie w ekspresie ciśnieniowym

Osoby, które chcą kupić ekspres ciśnieniowy powinny też sprawdzić, ile barów ma dane urządzenie. Im wyższa liczba barów, tym ekspres będzie mógł wytworzyć wyższe ciśnienie i wydobyć z kawy jeszcze więcej smaku i aromatu. W nowoczesnych ekspresach ciśnieniowych pompy są w stanie wytwarzać ciśnienie o wartości 12-15 barów. Sprzęt, który może wytwarzać np. jedynie 9 barów jest już przestarzały i niekoniecznie musi w pełni spełnić oczekiwania każdego miłośnika kawy.

Na co jeszcze powinno się zwrócić uwagę?

Oprócz kwestii technicznych, czyli mocy i ilości barów, wybierając najlepszy ekspres do kawy powinno się wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych rzeczy. Przede wszystkim dostępne w urządzeniu dodatkowe funkcje, jak np. spieniacz do mleka czy wbudowany młynek do kawy. Młynek znajduje się tylko w ekspresach automatycznych, także w ekspresach do kawy do zabudowy, To znacznie ułatwia przygotowanie kawy. Ekspresy automatyczne potrafią też samodzielnie spienić w odpowiedni sposób mleko, dzięki czemu przygotowana kawa smakuje jeszcze lepiej.

Poprzedni artykułJak wykonać dobre zdjęcie flat lay?
Następny artykułJaki prezent podarować parze z okazji rocznicy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj