Dlaczego jabłoń to najpopularniejsze drzewo owocowe w Polsce?

Dlaczego jabłoń to najpopularniejsze drzewo owocowe w Polsce

Jabłka jako drzewa owocowe cieszą się w Polsce ogromną popularnością ze względu na zalety, jakie są związane z ich uprawą. Ten gatunek jako jeden z nielicznych jest dobrze przystosowany do panującego w naszym kraju klimatu, a ryzyko związane z jego uprawą jest znikome. Jabłka to natomiast mało kaloryczne owoce, które dostarczają człowiekowi cennych substancji odżywczych. Poza tym wyróżnia się wiele różnych odmian jabłoni, a ich owoce sprawdzają się w celach spożywczych – konsumowane na surowo, na soki oraz przetwory. Czym jeszcze wyróżniają się sadzonki jabłoni?

Najpopularniejsze gatunki jabłoni i warunki uprawy

Obecnie wyróżnia się więcej, niż 20 odmian jabłoni, które dają owoce różniące się kolorem, skórką oraz smakiem. Najpopularniejsze gatunki jabłoni to antonówka, apistar, grafsztynek, malinówka, papierówka, pompink czy szara reneta. Warto jednak pamiętać, że bez względu na wybrany gatunek jabłonie preferują miejsca słoneczne, osłonięte od wiatru. Lepszy wzrost zauważa się na żyznej oraz zwięzłej glebie próchniczej o pH 6,5. Sadzonki drzew owocowych w tym także jabłoni należy sadzić od początku października do chwili wystąpienia pierwszych przymrozków. Sadzonki wymagają umiarkowanego podlewania, z wyjątkiem okresu tuż po posadzeniu – wtedy podlewanie musi być częstsze.

Czy się wyróżniają sadzonki jabłoni?

Jabłoń pochodzi z Chin, Azji Środkowej oraz Mniejszej, a także z południowo-wschodniej części Europy. Wyróżnia się wysoką odpornością na mróz, dlatego może być uprawiana również w chłodniejszych rejonach świata. Wybierając jabłoń do ogrodu, warto jednak zwracać uwagę na czas zbiorów, żeby móc je zaplanować. Dobrym rozwiązaniem jest posadzenie drzew owocujących w różnym czasie. Wtedy można długo cieszyć się owocami zerwanymi prosto z drzewa. Bez względu na wybór gatunku tej sadzonki, duże znaczenie ma jej jakość. Dlatego też szkółka drzew i krzewów Karolina Wyrzykowska oferująca zdrowe i zadbane sadzonki, zyskała takie duże uznanie wśród Klientów.

Dlaczego warto sadzić jabłonie?

Jabłka są przede wszystkim owocami deserowymi, które nadają się do spożywania zarówno na surowo, jak i na przetwory. Można z nich przyrządzić pyszne soki, dżemy, kompoty, musy, powidła, ocet czy wino. Niektóre z odmian służą też do produkcji cydru. Jabłka to również doskonałe nadzienie do ciast – szarlotki i jabłecznika. Warto pamiętać, że owoce te mają wiele cennych wartości odżywczych – pektyny, cukier, sole mineralne, witaminy, beta karoten, białko i błonnik. Dlatego warto je wdrożyć do codziennej diety!

Poprzedni artykułTop 5 olejków eterycznych idealnych na zimowe miesiące
Następny artykułCzym charakteryzują się piżamy dla par i kiedy się przydają?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj