Na czym polega i czym skutkuje ogłoszenie upadłości firmy?

Upadłość firmy jest procedurą, którą wdraża się po tym, gdy nastąpi jej niewypłacalności. Na czym dokładnie polega upadłość? Jakie skutki niesie jej ogłoszenie?

Czym jest upadłość firmy?

Bankructwo, czy też, mówiąc fachowo, upadłość firmy, jest to rodzaj procedury wdrażanej wtedy, gdy firma przestaje być wypłacalna, i tym samym nie jest zdolna do prowadzenia dalszej działalności.

Upadłość firmy rozpoczyna jednocześnie dochodzenie roszczeń od wierzycieli, czyli od podmiotów, które domagają się środków pieniężnych do bankruta. Mogą oni uzyskać je w toku postępowania upadłościowego.

Postępowanie upadłościowe nie musi jednak oznaczać, że firma całkowicie przestaje istnieć. W takim przypadku pojawia się także szansa na jej restrukturyzację oraz na fuzje i przejęcia, co daje szansę na uratowanie firmy, a nawet zwolnienie jej z długów.

Co najczęściej powoduje upadłość firmy?

Główną przyczyną upadłości firmy jest jej niewypłacalność, czyli sytuacja, gdy firma nie może już regulować swoich zobowiązań wobec wierzycieli. Dochodzi wtedy do utraty jej płynności finansowej.

Firmy mogą bankrutować z różnych powodów, m.in. na skutek upadłości ważnego kontrahenta, w wyniku niewłaściwych decyzji biznesowych, np. dotyczących inwestycji, nadmiernego obciążenia kredytowego czy też poprzez nałożenie wysokiej kary pieniężnej.

Jakie skutki posiada upadłość firmy?

Upadłość firmy może mieć różne skutki, co zależne jest od przeprowadzenia jej postępowania upadłościowego.

Postępowanie to może dążyć do likwidacji przedsiębiorstwa, a tym samym do jego zamknięcia, a także do zaspokojenia roszczeń wierzycieli. Istnieje również możliwość skorzystania z opcji, jaką są fuzje i przejęcia, które pozwalają na połączenie podmiotów lub też na przejęcie bankrutującej firmy przez inną.

Wsparcie w przeprowadzeniu upadłości, a także fuzji oraz przejęć można uzyskać w wyspecjalizowanych kancelariach prawnych, które kierują swoje usługi do klientów biznesowych. Wówczas można otrzymać porady prawne, a także skorzystać z pełnej pomocy przy realizacji postępowania upadłościowego.

Poprzedni artykułW co warto wyposażyć swoje stoisko reklamowe, aby zainteresować klientów?
Następny artykułJak wybrać dietę najlepszą dla siebie? 3 wskazówki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj