Migrena to choroba charakteryzująca się występowaniem napadowych bólów głowy, którym niekiedy towarzyszą również objawy neurologiczne. Niestety jest to choroba nieuleczalna – terapia ma na celu zmniejszanie częstotliwości pojawiania się napadów oraz łagodzenie ich przebiegu. Zastosowanie w leczeniu migreny znajdują zarówno leki, jak i działania niefarmakologiczne.
Z tekstu dowiesz się:
- czym jest migrena, jakie są jej przyczyny, objawy i rodzaje,
- jak leczyć migreny przy pomocy środków farmakologicznych i botoksu,
- czy są skuteczne domowe sposoby na migrenę.
Migrena jest chorobą, która objawia się napadami powtarzającego się, pulsującego, najczęściej jednostronnego bólu głowy, trwającymi od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin. Stopień nasilenia oraz częstotliwość napadów mogą być różne.
Obok bólu głowy w przebiegu napadu migreny mogą się pojawiać nudności i wymioty, a także objawy neurologiczne, takie jak światłowstręt czy nadwrażliwość na dźwięki i zapachy. U około 10% pacjentów przed wystąpieniem napadu migreny pojawia się tzw. aura migrenowa, czyli parestezje, niedowłady oraz ubytki w polu widzenia.
Obok migreny prostej (bez aury) oraz klasycznej (z aurą) wyróżnia się także inne rodzaje tej choroby. Migrena siatkówkowa (znana powszechnie jako migrena oczna) powoduje przejściową częściową lub całkowitą utratę wzroku w jednym oku. W przebiegu migreny okoporaźnej dochodzi do porażenia mięśni okołoruchowych, co wywołuje podwójne widzenie. Wyróżniana jest także migrena porażenna, której towarzyszą okresowe pulsujące bóle głowy.
Jeśli chodzi o przyczyny migreny, to nie udało się ich jednoznacznie ustalić. Przypuszcza się, że ma ona związek ze zmianami biochemicznymi zachodzącymi w mózgu, zakłócającymi przekazywanie sygnałów nerwowych. Mogą one być z kolei wywoływane przez zmiany hormonalne, ogólnoustrojowe zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu oraz czynniki zewnętrzne (stres, niedobór snu, zmiana strefy klimatycznej).
Jak leczyć migreny?
Diagnostyką oraz leczeniem migreny zajmuje się najczęściej specjalista neurolog – metody terapii dobierane są indywidualnie do potrzeb pacjenta, po uwzględnieniu m.in. częstotliwości napadów migrenowych, ich nasilenia i występujących objawów. Stosuje się m.in.:
- Farmakologiczne leczenie migreny
Najczęściej zalecaną przez neurologa metodą leczenia migreny jest stosowanie odpowiednich środków farmaceutycznych. Popularnym i skutecznym lekiem jest kwas acetylosalicylowy, który w napadzie migreny podaje się w formie rozpuszczalnej w połączeniu ze środkiem przeciwwymiotnym. Skuteczność w przerywaniu napadów migreny wykazują różnego rodzaju leki z grupy NLP, takie jak naproksen, indometacyna oraz diklofenak. Przez długi czas za najlepszy doraźny lek na migrenę uważano ergotaminę, której stosowanie wiąże się jednak ze sporym ryzykiem wystąpienia objawów niepożądanych. W ostatnim czasie sporą popularnością w leczeniu migreny cieszą się tryptany, które nie tylko łagodzą dolegliwości bólowe, ale także nudności, wymioty i światłowstręt.
- Botoks – skuteczny sposób na migrenę
W leczeniu migreny od pewnego czasu stosuje się również punktową aplikację toksyny botulinowej w ściśle określone miejsca na głowie. Botoks zmniejsza ucisk na nerwy, które odpowiadają za bóle migrenowe, a także rozluźnia mięśnie głowy i twarzy. Dobre efekty przeciwbólowe daje już jedna iniekcja botoksu, kolejne badania potwierdzają, że powtarzanie zabiegów powoduje wydłużenie ich efektów – napady migreny są rzadsze i mniej uciążliwe. Co ważne, zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania ani późniejszej rekonwalescencji.
Domowe sposoby na migrenę
Lekarze podkreślają, że w leczeniu migreny, a także zapobieganiu kolejnym napadom duże znaczenie mają działania zachowawcze, związane ze stylem życia pacjenta. Ważne są odpowiednia ilość snu, unikanie stresu w życiu codziennym (pomóc może np. psychoterapia), a także aktywność fizyczna. Nie można także zapominać o zdrowej diecie, która zapewnia właściwą podaż wszystkich niezbędnych witamin (zwłaszcza z grupy B) oraz mikroelementów (głównie magnezu).