Dlaczego warto kupić akcje?

Rosnąca inflacja sprawia, że coraz więcej osób szuka rozwiązania, które pozwoli ochronić posiadany kapitał przed jej negatywnymi skutkami. Jednym z nich może być zakup akcji, dzięki któremu można osiągnąć wyższą stopę zwrotu niż w przypadku depozytów bankowych. Jak kupić akcje? Dlaczego warto to zrobić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Inwestowanie w akcje – o co w tym chodzi?

Przed przedstawieniem tego dlaczego warto inwestować w akcje, należy wyjaśnić to, na czym w ogóle polega gra na giełdzie. Otóż, jej najczęstszą formą jest bezpośredni zakup akcji emitowanych przez spółki akcyjne lub komandytowo-akcyjne. Celem takiego działania jest późniejsza odsprzedaż posiadanych papierów wartościowych z zyskiem, który jest wynikiem wzrostu wartości akcji. W tym miejscu należy podkreślić, że inwestowanie wymaga przyjęcia odpowiedniej strategii, którą może być zarówno spekulacja (inwestowanie krótkoterminowe), jak i inwestowanie długoterminowe. W tym drugim przypadku inwestor może liczyć również na ewentualną wypłatę dywidendy (zysku z akcji), która powiększy uzyskaną przez niego stopę zwrotu.

Jak kupić akcje na giełdzie?

Gra na giełdzie to forma inwestycji, która jest dostępna praktycznie dla wszystkich. Wynika to z faktu, że zakupu akcji może dokonać każdy, kto posiada rachunek maklerski. Tego typu konto otwiera się u brokera, który pełni w tym przypadku rolę pośrednika pomiędzy giełdą, a inwestorem. W tym miejscu należy podkreślić, że jego wybór jest bardzo ważny, ponieważ uzależnione są od niego nie tylko możliwości inwestycyjne, ale również wiele innych kwestii. Dobrze jest zatem jeżeli broker umożliwia inwestowanie zarówno w akcje GPW, jak i te, które są notowane na innych światowych giełdach. Informacje dotyczące tego co jeszcze warto wziąć pod uwagę przy wyborze brokera znajdują się w artykule opisującym podstawy inwestowania na giełdzie.

Dlaczego warto kupić akcje?

Co przemawia za tym, by grać na giełdzie? Przede wszystkim możliwość uzyskania atrakcyjnej stopy zwrotu, a co za tym idzie ochrona posiadanego kapitału przed inflacją. Bardzo ważne jest również to, że inwestowanie w akcje pozwala zdywersyfikować portfel inwestycyjny, do czego powinien dążyć każdy świadomy inwestor. W tym miejscu warto jednak podkreślić, że inwestowanie w akcje wiąże się z ryzykiem, w którego skutek inwestor może zarówno osiągnąć zyski, jak i ponieść straty. W związku z tym bardzo ważne jest minimalizowanie ryzyka, co wymaga opierania wszystkich decyzji o rzetelne analizy. Istotna jest także umiejętność wyłączenia emocji, które nie są w tym przypadku dobrym doradcą. Ograniczanie ryzyka jest możliwe również dzięki systematycznemu poszerzaniu posiadanej wiedzy, zdobywaniu praktycznego doświadczenia oraz nauce właściwego zarządzania własnym budżetem inwestycyjnym.

Podsumowując należy stwierdzić, że za zakupem akcji przemawia przede wszystkim możliwość uzyskania atrakcyjnej stopy zwrotu oraz dywersyfikacji własnego portfela. Nie można jednak zapominać o nieodzownym elemencie inwestowania w akcje, czyli ryzyku, ponieważ to właśnie ono powoduje, że inwestor może osiągnąć zysk lub ponieść stratę.

Poprzedni artykułCo zakładać pod marynarkę w mniej formalnych stylizacjach?
Następny artykułCo daje system alarmowy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj