Aranżacja biura – co należy wiedzieć?

Biuro podlega takim samym zasadom jak inne wnętrza – trzeba zwrócić uwagę na zaplanowanie przestrzeni, oświetlenie i kolory. Jednak biuro to także miejsce do pracy, zatem projektując takie pomieszczenia należy oprócz tego spełnić wymagania, które określa prawo. Co leży w zakresie obowiązków pracodawcy?

Warunki w biurze

Wszystkie niezbędne informacje, które regulują normy, które powinny zostać spełnione przez pracodawcę znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. Dotyczą one głównie bezpieczeństwa i higieny pracy, ergonomii oraz wielkości biura. Przede wszystkim w pomieszczeniach biurowych powinno być zapewnione światło, zarówno dzienne (wpadające przez okna), jak i sztuczne oświetlenie z lamp. Koniczne jest także zadbanie o wentylację i zabezpieczenie wnętrza biurowca przed wilgocią. Kolejnym aspektem jest utrzymanie właściwej temperatury w pomieszczeniach: zimą – ogrzewaniem, natomiast latem klimatyzacją. Ostatnim wymogiem jest zapewnienie wymiarów, czyli przestrzeni dla każdego pracownika, której minimalna wartość jest określona przepisami.

Względy estetyczne

Aranżacja biura nie polega oczywiście tylko na spełnianiu reguł odnośnie BHP. Pomieszczenia do pracy powinny też być urządzone ze smakiem, sprzyjać kreatywnej działalności i być funkcjonalne. Jeśli pracownicy działają zespołowo warto umożliwić im swobodną współpracę i komunikację. Z kolei gdy każda osoba jest odpowiedzialna za dany obszar obowiązków, najlepiej jeśli będzie miała wydzieloną własną przestrzeń. Projektowanie biura to także kolory, meble czy ogólny styl wnętrza. Można tutaj skorzystać z fachowej pomocy dekoratora wnętrz, który dobierze wszystko, od koloru ścian po dodatki. Warto przemyśleć wygląd biura także pod kątem marketingowym. Dobrze jest, kiedy biuro jest urządzone zgodnie z filozofią firmy, współgra z jej wizerunkiem, tworząc spójną całość. Jest to szczególnie ważne, kiedy do biura przychodzą kontrahenci lub klienci.

Biuro ma spełniać funkcję pomieszczenia do pracy i być jednocześnie przyjaznym środowiskiem dla pracowników. Dlatego ważne jest, żeby zaprojektować przestrzeń w sposób funkcjonalny i wygodny, a przy tym kierować się estetyką.

Poprzedni artykułWyposażenie domowego salonu kosmetycznego – czego potrzebujesz?
Następny artykuł10 rzeczy z nowej kolekcji NA-KD, które musisz mieć w swojej szafie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj