Różne rodzaje gniazd antenowych

Chcąc skompletować i podłączyć cały zestaw multimedialny, w którego skład wchodzą odbiorniki, takie jak telewizor i radio, a także dekodery i anteny, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria, takie jak specjalistyczne kable do podłączenia wszystkiego do jednego obwodu. Poza kablami niezbędne będą jeszcze odpowiednie gniazda antenowe.

Powszechnie wykorzystuje się gniazda w czterech rodzajach. Są to:

  • gniazda F,
  • gniazda przelotowe,
  • gniazda końcowe,
  • gniazda zakończeniowe.

Poszczególne rodzaje gniazd dedykowane są do konkretnych zastosowań i należy je umiejętnie dobrać w zależności od tego, gdzie będą montowane.

Różne rodzaje gniazd antenowych – jak je montować?

Rodzaj gniazda, które należy zastosować, zależy od typu instalacji. Jeśli jest to instalacja szeregowa, czyli od anteny biegnie jeden kabel, należy użyć gniazd przelotowych i zakończeniowych. W przypadku instalacji równoległej, czyli takiej, w której od anteny do poszczególnych odbiorników biegnie oddzielny kabel, należy zastosować gniazda końcowe. Najprostszą sytuacją jest taka, gdy jeden kabel prowadzony jest od anteny do jednego odbiornika. Wtedy stosuje się zwykłe gniazda typu F. W razie potrzeby można je dopasować, gdyż występuję w dwóch wersjach – podwójnej i pojedynczej. Chcąc podłączyć odbiornik d anteny satelitarnej, poza zwykłymi gniazdami należy jeszcze stosować gniazda wzmacniające sygnał, które sprawiają, że nawet na końcu obwodu sygnał będzie odpowiedni. W przeciwnym razie można nie osiągnąć sygnału wystarczającego do odbierania telewizji, pomimo że cały obwód będzie skonfigurowany i złożony poprawnie.

W jakie rodzaje gniazd antenowych trzeba się zaopatrzyć?

Chcąc odpowiedzieć na pytanie o to, w jakie rodzaje gniazd antenowych trzeba się zaopatrzyć, trzeba najpierw ustalić, z jakim rodzajem instalacji ma się do czynienia. Instalacje równoległe stosuje się w dużych budynkach lub budynkach wielorodzinnych, w których istnieje duże ryzyko, że instalacja szeregowa zostanie zakłócona. Instalacje równoległe pozwalają na uzyskanie niezawodności, która jest warunkowana tym, że do każdego odbiornika idzie oddzielny kabel. Oznacza to, że konfigurując taką instalację, trzeba zaopatrzyć się w gniazda antenowe końcowe. W niektórych materiałach technicznych ten typ instalacji nazywa się także instalację gwiaździstą. Konfigurując zaś instalację szeregową, stosuje się gniazda przelotowe i zakończeniowe. Jest ona o wiele bardziej podatna na ingerencję. W instalacji szeregowe wszystkie odbiorniki podłączone są do jednego obwodu, a to oznacza, że jakakolwiek ingerencja w poszczególne gniazda przelotowe może spowodować wyłączenie sygnału w całej instalacji. Dlatego też nie zaleca się korzystania z tej możliwości w przypadku dużych budynków, w których istnieje możliwość, że ktoś w niekontrolowany sposób będzie ingerował w obwód.

Poprzedni artykułSzkolenie z makijażu permanentnego – dlaczego warto wziąć w nim udział?
Następny artykułButy trekkingowe na wycieczkę w góry – jakie wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj