Wynajem mieszkania od osoby prywatnej

Osoby, które z jakiegoś powodu nie chcą bądź nie mogą pozwolić sobie na kupno własnego domu lub mieszkania, z reguły decydują się na wynajem mieszkania. Poszukiwania idealnego mieszkania potrafią trwać miesiącami, dlatego znalezienie perfekcyjnego lokum skłania do jak najszybszego podpisania umowy najmu. Trzeba jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę wynajmując mieszkanie od osoby prywatnej, tak by później nie żałować.

Cena

Przed przystąpieniem do poszukiwań mieszkania do wynajęcia, należy przede wszystkim dokładnie określić swoje możliwości finansowe. Jednak cenom poszczególnych lokali warto także przyjrzeć się nieco dokładniej. Dobrym posunięciem będzie sprawdzenie cen innych mieszkań w podobnej lokalizacji i o zbliżonych parametrach, by mieć jakiekolwiek pojęcie na to, jak kształtują się ceny w danej okolicy. Oferty ze znacznie wygórowaną ceną warto odrzucić już na samym początku. Podobnie ostrożnie trzeba podejść do ofert o podejrzanie niskiej cenie – może są one wyjątkową okazją, a może po prostu… właściciel ma coś do ukrycia?

Wygląd mieszkania

Oczywisty wydaje się fakt, że nie powinno się podejmować żadnych zobowiązań przed obejrzeniem lokalu. Wielu wynajmujących żąda od potencjalnych najemców opłaty za samo obejrzenie lokalu. Od ludzi tego typu lepiej trzymać się z daleka – często okazują się pospolitymi oszustami.

Będąc już na miejscu, w mieszkaniu, warto zwrócić uwagę na stan mebli i sprzętu AGD (jeśli wynajmujący takowe zapewnia). Do sprawdzenia pozostaje również instalacja wodna i elektryczna – warto sprawdzić, czy działają wszystkie gniazdka, czy z kranów leci woda, itp. Na własne oczy można przekonać się, jak kształtuje się poziom hałasu w danym lokalu oraz jak wygląda jego nasłonecznienie.

Podpisanie umowy

Umowa jest dokumentem, który działa na korzyść obu stron – właściciela mieszkania oraz klienta – pod warunkiem, że jest prawidłowo sporządzona.

Wśród danych, jakie powinny się w niej znaleźć są:

-dane osobowe obu stron umowy,

-kwota wynajmu,

-kwota kaucji,

-termin płatności czynszu,

-długość trwania umowy,

-zasady wypowiedzenia umowy,

-dopuszczalne zmiany, jakich może dokonać w mieszkaniu wynajmujący,

-data zawarcia umowy oraz podpisy stron.

Podsumowując, trzeba pamiętać, że przy poszukiwaniu mieszkania do wynajęcia najważniejsza jest ostrożność. Nie ma sensu wybieranie pierwszej lepszej oferty, która wpadnie w oczy. Porównywanie i analiza poszczególnych lokali to prosta droga do wynajęcia idealnego mieszkania. Na szczęście ofert na rynku jest wiele, więc wybór jest naprawdę szeroki.

Autorem artykułu jest serwis Gdzietakasa.pl

Poprzedni artykułEndermologia – wskazania, zalety oraz efekty endermoliftingu
Następny artykułOczyszczanie cery trądzikowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj