Wybieramy oprawy oświetleniowe – podtynkowe czy natynkowe?

Oprawy oświetleniowe doskonale sprawdzają się także w domach i w mieszkaniach. Możemy kupić w dwóch podstawowych wariantach – jako podtynkowe i natynkowe. Na co warto się zdecydować?

Są dyskretne, eleganckie, pozwalają na jasne oświetlenie całego pomieszczenia – oprawy oświetleniowe, ponieważ to właśnie o nich mowa, są coraz częściej spotykane w przestrzeniach mieszkalnych. Doskonale nadają się do salonów, kuchni, łazienek czy na korytarze.

W swoim asortymencie ma je wiele marek, na przykład bez problemu zakupimy takie lampy Philips w sklepach stacjonarnych oraz internetowych.

Oprawy oświetleniowe możemy podzielić na dwie główne kategorie, a mianowicie:

  • oprawy natynkowe
  • oprawy podtynkowe, które nazywane są także wpuszczanymi

Czym dokładnie różnią się pomiędzy sobą te dwa rodzaje opraw i co warto wybrać do swojego domu lub mieszkania?

Oprawy oświetleniowe natynkowe

Konstrukcja opraw natynkowych pozwala na ich montaż bezpośrednio do sufitu – tak jak plafony czy lampy wiszące.

Oprawy te wystają poza nawierzchnię sufitu, dlatego nie wymagają wpuszczania w jego konstrukcję – to ułatwia ich montaż. W związku z tym oprawy natynkowe sprawdzą się wszędzie – także tam, gdzie nie mamy możliwości wykonania sufitu podwieszanego.

W sprzedaży możemy znaleźć pełną gamę opraw natynkowych w różnych kształtach i kolorach. Najczęściej mają od jednego do trzech oczek. Dodatkowo, oczka mogą być regulowane, aby skierować snop światła w odpowiednią stronę.

Oprawy oświetleniowe podtynkowe

Z kolei oprawy oświetleniowe podtynkowe, czyli wpuszczane zostały stworzone z myślą o wnętrzach wyposażonych w sufity podwieszane. Oprawa jest wtedy montowana w suficie, czyli pozwala na zlicowanie jej z nawierzchnią sufitu, dając efekt gładkości. Dostępne są także oprawy tworzące wgłębienia w konstrukcji sufitów podwieszanych.

Oprawy podtynkowe są zatem bardziej wymagające w montażu, ale pozwalają na stworzenie atrakcyjnych kompozycji świetlnych.

Podobnie jak w przypadku opraw natynkowych, możemy kupić je z różną liczbą oczek świetlnych, a także z opcją regulacji ich kąta.

Poprzedni artykułBudownictwo szkieletowe – potencjał pozwalający na więcej
Następny artykułWiosna – idealny moment na dach!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj