Sztuka zegarmistrzostwa

Osoby, które nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez ciekawego zewnętrznie i wewnętrznie zegarka, z pewnością widziały już wiele różnych czasomierzy i trudno jest je zaskoczyć. Idziemy jednak o zakład, że jest to możliwe. Czym powinny się wyróżniać czasomierze dla wielbicieli sztuki zegarmistrzowskiej?

Wyjątkowe komponenty

Miłośnikom zegarków bez wątpienia przypadnie do gustu kwadratowa koperta wykonana z włókna węglowego. Szczególnie kiedy oryginalna tarcza ma wskazówki pokryte węglikiem tytanu, które bardzo dobrze komponują się z czarnymi płytami i mostkami. Interesującą opcję stanowi też zegarek, który dzięki antracytowej substancji fosforescencyjnej pozostaje długo czytelny w ciemności, oczywiście licząc od momentu, kiedy znajdziemy się poza zasięgiem światła. Mile widziane jest także nierysujące się szkło szafirowe jako ochrona cyferblatu. Mowa przecież o najlepszym na rynku materiale. Warto poszukać również zegarków, w których szkło szafirowe pokryte zostało dodatkowo powłoką antyrefleksyjną, która niweluje wszelkie błyśnięcia oraz odbicia światła. Co to oznacza w praktyce? Tarcza staje się jeszcze bardziej wyraźna i czytelna. Tego typu innowacje i wygody znajdziemy np. w zegarkach TAG Heuer Monaco, cena także nas nie rozczaruje.

Pozytywnie wielbicieli sztuki zegarmistrzowskiej zaskoczy na pewno też to, że istnieją modele, w których koła zębate – standardowo odpowiedzialne za transmisję energii – zostały zastąpione paskami klinowymi, zupełnie jak w silniku samochodowym. Inną nowatorską opcją, z powodu której miłośnicy czasomierzy będą bez wątpienia przecierali oczy, jest linearny wahnik z platyny. Nakręca on sprężynę naciągową, poruszając się po linii prostej, a nie tak, jak się to odbywa w standardowym kalibrze, czyli kręcąc się wokół własnej osi. Do tego dochodzi unikatowa 42-godzinna rezerwa naciągu. Nikt też nie będzie miał zastrzeżeń, kiedy spotka się ze szwajcarskim, kwarcowym mechanizmem. Warto przy okazji sprawdzić, czy czasomierz, który docelowo ma przypaść do gustu zegarkowemu maniakowi, posiada certyfikat chronometru COSC, wystawiany przez niezależny szwajcarski instytut prowadzący testy chronometryczne.

Pasek, wodoszczelnośc i design

Osoby, które nie potrafią przejść obojętnie obok zegarków, zainteresuje z pewnością również pasek wykonany ze skóry aligatora. Najlepiej też, żeby był on zakończony bezpiecznym zapięciem motylkowym. Dlaczego? Ponieważ dzięki temu zyskujemy pewność, że czasomierz nie spadnie nam z nadgarstka. Wzrok fanów zegarków na pewno skupi na sobie także wysokiej jakości nierdzewna stal szlachetna. Podobnie zresztą będzie, kiedy w zasięgu wzroku znajdzie się tarcza wykonana z białej masy perłowej, ozdobiona dodatkowo diamentami.

Poza tym ci, których życie – w pewien pozytywny sposób – kręci się wokół zegarków, na bank oczekują od nich również wodoszczelności. Należy przy tym wybierać modele z wodoszczelnością rzędu 10 atmosfer. Nie musimy wówczas obawiać się deszczu, częstego mycia rąk, przypadkowych zachlapań czy prysznica. Niestraszne będą nam też wszelkiego rodzaju wodne szaleństwa, skoki do wody, pływanie, snorkeling. To bardzo praktyczne, ponieważ nie trzeba rozstawać się z ulubionym przedmiotem ani na chwilę podczas codziennych, prozaicznych czynności oraz spędzając czas na realizowaniu wodnych pasji. Jednak zawsze, ale to zawsze, na uwadze powinniśmy mieć to, że pasek ze skóry nie jest przystosowany do kontaktu z wodą.

Warto też wziąć pod uwagę klasykę. Mowa o kwadratowej i jednocześnie wodoszczelnej kopercie, ikonie designu lat 70. Przykładem takiej ponadczasowej elegancji jest zegarek TAG Heuer Monaco, cena tego modelu potrafi być bardzo przystępna.

Poprzedni artykułEleganckie zegarki męskie Casio na pasku skórzanym
Następny artykułDlaczego kochamy złoto? Sekrety metali szlachetnych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj