Przydomowy ogródek – kiedy i co w nim sadzić

Przydomowy ogródek to marzenie wielu osób. Wcale nie trzeba posiadać wielkiej wiedzy, aby móc go założyć i cieszyć się wspaniałymi plonami. W małym ogródku można z powodzeniem uprawiać warzywa, owoce, a także zioła, które z pewnością przydadzą się w kuchni. Dzięki temu możemy mieć pewność, że są one nawożone właściwymi nawozami i spełnią dobrze swoje zadanie.

Jak przygotować przydomowy ogródek?

Aby założyć przydomowy ogródek, w pierwszej kolejności trzeba wybrać miejsce. Powinno być dobrze nasłonecznione. Ogródek nie powinien być też wystawiony na działanie silnego wiatru. Pod uwagę warto także wziąć wygodę w pielęgnacji. Znaczenie ma łatwy dostęp do wody, czy bliskie położenie schowka na narzędzia.

Po wyborze miejsca warto odpowiednio przygotować glebę. W tym celu trzeba usunąć wszelkie pozostałości roślin, kamieni i korzeni. Aby rośliny odpowiednio się rozwijały kluczowe jest spulchnienie gleby. Dzięki temu staje się ona bardziej wilgotna, żyzna i ma dużo lepszą strukturę.

Kiedy zasadzić poszczególne gatunki roślin w przydomowym ogródku?

W małym ogródku koło domu można posadzić wiele gatunków roślin. Osoby, które nie mają zbyt dużego doświadczenia z uprawami, powinny się zdecydować na rośliny, które nie będą trudne w uprawie jak np. dynia, ogórki, sałata, rukola, czy rzodkiewka. Warto także zadbać o dodatkowe zioła: miętę, kolendrę, tymianek bazylię itp.

Siejąc wybrane gatunki roślin, trzeba zwrócić uwagę na to, w których miesiącach powinno się je sadzić. Zgodne z podstawowym kalendarzem ogrodnika:

  • w marcu można sadzić kapustę, cebulę i seler,
  • w kwietniu najlepiej przyjmie się groch, pietruszka, marchew, rzodkiewka i pomidor,
  • w maju dobrze jest posadzić brokuły, dynię, ogórki, buraki i cukinię.

Wszelkie zioła należy siać od marca do maja, a gotowe sadzonki wysadza się w czerwcu.

Jak dbać o warzywa i owoce posadzone w ogródku przydomowym?

Aby po zasadzeniu wybranych roślin móc cieszyć się spodziewanymi plonami, trzeba pamiętać o odpowiedniej ich pielęgnacji. Przede wszystkim znaczenie ma regularne podlewanie i stosowanie właściwych nawozów. Znaczenie ma także odpowiedni dobór gatunków, które będą do siebie pasować. W przypadku owoców powinniśmy też pamiętać o podcinaniu gałązek o odpowiedniej porze oraz o stosowaniu osłonek na zimę, które ochronią przed ujemnymi temperaturami i przed dzikimi zwierzętami mogącymi obgryzać młode pędy.

Poprzedni artykułJak należy podawać wino musujące? Wyjaśniamy!
Następny artykułWędki spinningowe – jaką najlepiej wybrać i gdzie jej szukać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj