Poznaj sposoby zdobienia etykiet na butelki

Lakierowanie UV i cold stamping to dwie z popularnych metod zdobienia etykiet. Dzięki nim druk wygląda atrakcyjniej i zyskuje dodatkowe zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Sprawdź, na czym polegają wymienione metody i jakie dają efekty.

Lakierowanie UV

Jest to jedna z najpopularniejszych metod uszlachetniania druku. Dzięki niej etykieta jest chroniona przed uszkodzeniami zewnętrznymi np. zarysowaniem i otarciem. Jednocześnie lakierowanie podnosi jej atrakcyjność i usztywnia cieńszy papier. Wbrew pozorom nie jest to skomplikowana czynność. Arkusz pokrywany jest lakierem w kilku miejscach lub w całości, a następnie warstwę lakieru utrwalają promienie UV. Zadowalający efekt można osiągnąć w krótkim czasie. Przeważnie używa się tej techniki podczas produkcji okładek, katalogów i opakowań. Druk etykiet na butelki to także usługa, po której następuje lakierowanie.

Głównym celem omawianej techniki jest uzyskanie efektu połysku i zmatowienia. Lakier sprawia, że na powierzchni np. etykiety, powstaje bezbarwna powierzchnia ochronna, która dodatkowo ją ożywia i wydobywa z jej kolorów nasycenie. Lakierowanie UV znacznie poprawia estetykę przedmiotu. Co więcej, w poligrafii korzysta się z dużej ilości lakierów, a każdy z nich ma swoje specyficzne właściwości. Dobór któregoś z nich jest zależny m.in. od projektu. Gdy celem zleceniodawcy jest, by jego etykieta świeciła w ciemności, wówczas może skorzystać z lakieru fosforyzującego.

Cold stamping

Jest to druga z popularnych technik uszlachetniania druku. Wykorzystuje się w niej folię cold stamping’ową, której wygląda tak, jak folia używana do hot stampingu. Różnica pomiędzy obydwoma tworzywami polega na tym, że do cold stampingu używa się dodatkowo kleju, nanoszonego metodą fleksograficzną w ustalonych miejscach. Do kleju, znajdującego się już na folii do cold stampingu, przykleja się kolejną warstwę kleju i następnie odrywa się barwnik. Niekiedy potrzebne jest dodatkowe utwardzanie druku promieniami UV.

Cold stamping służy zarówno do uszlachetniania druku, jak i pełni funkcję ochronną. Jest to nowsza technika niż wspomniany hot stamping, lecz ma nieco węższe zastosowanie i do stosowania go potrzebne są inne urządzenia. Tym, co przemawia na korzyść cold stampingu, jest możliwość druku farbą. Technika umożliwia druk tonalny, a niektóre z folii użytych w tym celu można zadrukować farbą.

Poprzedni artykułIle osób ma kredyt we frankach?
Następny artykułJak zachwycić rodzinę w święta?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj