Pieluchomajtki – refundacja: dla kogo jest dostępna?

Sprawowanie opieki nad osobami zmagającymi się z problemem nietrzymania moczu jest bardzo trudne z wielu względów. Jednym z nich bez wątpienia są koszty. Zakup wielu produktów przeznaczonych do pielęgnacji i higieny tuż obok zakupu lekarstw stanowi bardzo duży wydatek. W obliczu wielu innych staje się on dodatkowym kosztem, z którym nie każdy jest w stanie się zmierzyć, tym bardziej że wysokość świadczeń opiekuńczych i pielęgnacyjnych jest dość ograniczona. W takiej sytuacji warto skorzystać z refundacji, która pozwala obniżyć koszt zakupu produktów chłonnych przeznaczonych dla osób z nietrzymaniem moczu. Które produkty podlegają refundacji i co trzeba zrobić, by móc z niej skorzystać?

Refundacja – pomoc w potrzebie

Jednym z najbardziej przydatnych produktów chłonnych dla osób zmagających się z problemem nietrzymania moczu są pieluchomajtki. Refundacja – dla kogo jest dostępna? Na to pytanie odpowiedź jest bardzo prosta. Z refundacji mogą skorzystać osoby ubezpieczone, które zmagają się z nietrzymaniem moczu lub kału, a objawy tych dolegliwości są mocno nasilone. Dodatkowym kryterium branym pod uwagę są takie schorzenia jak m.in.:

  • choroby oraz wrodzone wady dotyczące układu nerwowego, moczowego i pokarmowego;
  • uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego o charakterze trwałym;
  • upośledzenie umysłowe w stopniu głębokim.

Refundacja zakupu produktów chłonnych przez Narodowy Fundusz Zdrowia od 2018 roku została ograniczona do 90 szt.

Jak skorzystać?

Aby móc skorzystać z refundacji zakupu pieluchomajtek trzeba udać się do lekarza po pierwsze zlecenie na zakup środków. Jest ono ważne przez cały rok. Następnie otrzymane zlecenie należy potwierdzić, udając się do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia położonego najbliżej miejsca zamieszkania. W oddziale tym osoba ubiegająca się o przyznanie refundacji otrzyma tzw. kartę zaopatrzenia miesięcznego. Jest ona potrzebna do wydania produktów w aptece lub sklepie medycznym. Należy ją okazywać każdorazowo. Poza wspomnianymi pieluchomajtkami refundacji podlegają także podkłady oraz bielizna chłonna.

Ważne, by korzystając z refundacji, wybierać produkty higieniczne, które wyróżnia dobra jakość. Jest to bardzo istotne w przypadku osób, które ze względu na wiek oraz stan zdrowia większość czasu spędzają w pozycji leżącej. Poza wysokim stopniem chłonności wybierane artykuły higieniczne powinny być komfortowe w noszeniu. Dotyczy to zarówno materiałów, z jakich zostały wykonane, jak i ich kształtu. Ten ostatni powinien dopasowywać się do naturalnych kształtów ciała i zapewniać pełną swobodę ruchów w każdej pozycji. Produkty chłonne powinny zapewniać też swobodny przepływ powietrza, co chroni skórę przed podrażnieniami i zmniejsza ryzyko powstania bolesnych odparzeń. Wszystkie artykuły higieniczne o zwiększonym stopniu chłonności powinny być wykonane z miękkich i przyjemnych w dotyku materiałów. Istotną zaletą jest także absorpcja nieprzyjemnych zapachów, dzięki której poprawie ulega odczuwany przez chorego komfort.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here