Obrzeża trawnikowe – szybki sposób na zmiany w ogrodzie

Utrzymanie porządku i estetycznego ładu w ogrodzie, nie należy do zadań prostych. Często wymaga to od nas dużego nakładu czasu i pracy, warto więc szukać sposobów, które nam w tym pomogą. Jednym z nich jest wykorzystanie obrzeży trawnikowych, które w ogrodzie mogą pełnić kilka funkcji.

Obrzeża trawnikowe eko bord – do czego służą?

Eko bordy, czyli obrzeża ogrodowe stosujemy najczęściej wokół trawników. Ich zadaniem jest stworzenie granicy pomiędzy trawą a innymi częściami ogrodu. Dzięki temu trawa nie będzie rozrastać się na przykład na rabatach z roślinami ozdobnymi, czy wrastać pomiędzy kostkę brukową na podjeździe. Wbrew nazwie obrzeża do trawników możemy wykorzystywać też do innych zadań. Często służą one do wyznaczania poszczególnych stref w ogrodzie i rozdzielania powierzchni, pokrytych różnymi materiałami. Poza trawnikami border ogrodowy może służyć również do wyznaczania granic obszarów korowanych lub powierzchni pokrytych ozdobnym tłuczniem czy żwirem. Zastosowane w tym celu obrzeże trawnikowe ograniczy osypywanie się takiego materiału i pomoże zatrzymać go na miejscu. Zasadniczo obrzeża trawnikowe często możemy wykorzystać jako zamiennik betonowych krawężników czy drewnianych palisad ogrodowych. Atutem takiej alternatywy jest to, że po wkopaniu obrzeża trawnikowe są praktycznie niewidoczne.

Jakie obrzeża trawnikowe wybrać?

Zapytaliśmy doradcę klienta ze sklepu GeoProduct.pl, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie obrzeży – W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonane są obrzeża. Powinien być on odporny na warunki atmosferyczne oraz na tyle elastyczny, aby z obrzeży można było tworzyć zarówno linie proste jak i łuki. Ze względów ekologicznych warto również wybrać obrzeża, które zrobione są z materiałów pochodzących w 100% z recyclingu.

Jak wkopać obrzeże trawnikowe?

Układanie obrzeży trawnikowych jest zadaniem bardzo prostym, z którym na pewno poradzi sobie każdy ogrodnik. Poszczególne segmenty eko bordów łączymy za pomocą specjalnych zaczepów. Obrzeża przytwierdzamy do podłoża za pomocą szpil. Na miękkim podłożu możemy wykorzystać szpile z tworzywa sztucznego. Do bardzo twardej gliniastej ziemi lub podbudowy piaskowo cementowej lepsze będą metalowe, ocynkowane gwoździe.

W przypadku obrzeży trawników eko bordy warto wkopać tak, aby nie wystawały ponad poziom gruntu. Dzięki temu będziemy mogli bez problemu najechać na obrzeża kosiarką. Jeśli obrzeża ogrodowe mają posłużyć do oddzielenia obszarów z korą lub tłuczniem, możemy wkopać je tak, aby wystawały nieco nad poziom gruntu. Pozwoli to na stworzenie zapory, która częściowo zapobiegnie przemieszczaniu się sypkiego materiału.

źródło zdjęcia głównego: stock.adobe.com
autor: Andrey Volokhatiuk

Poprzedni artykułDlaczego naliczanie płac warto zlecić w ramach outsourcingu?
Następny artykułSklep z usługami marketingowymi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj