Na czym polega gruntowanie ścian i jak zrobić to dobrze?

Gruntowanie ścian to jeden z koniecznych etapów całego procesu malowania. Czasami, kiedy pokrywamy ścianę farbą gruntującą, zadajemy sobie pytanie, czy naprawdę nie można pominąć tej czynności i od razu przejść do zabawy z farbą, która się nam podoba? Można, ale naprawdę nie warto. I w tym artykule tłumaczymy, dlaczego.

Dobrze przeprowadzone gruntowanie to połowa sukcesu. Bo składa się ono na przygotowanie podłoża do przyjęcia właściwej farby. Celem gruntowania ściany jest wyrównanie jej powierzchni i ujednolicenie faktury, wzmocnienie ściany poprzez jej utwardzenie, a ostatecznie zwiększenie przyczepności, dzięki czemu farba, którą nałożysz na końcu będzie lepiej trzymać się podłoża i pozostanie tam w idealnym stanie przez dłuższy czas. Dobrze zagruntowana ściana wymaga też mniejszej ilości farby do malowania – a to spora oszczędność pieniędzy i czasu.

Jakie ściany wymagają gruntowania?

Gruntowania wymagają tylko nowe ściany, których wcześniej nie pokryto farbą lateksową bądź akrylową. Dotyczy to też:

  • ścian w mieszkaniach deweloperskich, które najczęściej malowane są niewielką ilością farby o niewystarczającej jakości,
  • ścian, z których zdrapano stare warstwy farby,
  • ścian mocno zniszczonych – z zaciekami i nierównościami,
  • ścian, w których reperowano ubytki i wykonywano miejscowe poprawki.

Bądźmy ostrożny. Nałożenie gruntu na ściany, które wcześniej zostały pokryte już farbą, zwłaszcza grubą warstwą, może poskutkować tzw. efektem zeszklenia. To potrafi wręcz uniemożliwić dalsze malowanie.

Jaki grunt wybrać? To zależy od rodzaju tynku

Skoro głównym zadaniem farby gruntującej jest zwiększyć przyczepność podłoża, to naturalne, że grunt powinien zostać dobrany do tynku, który się pod nim znajdzie. I tak inny produkt sprawdzi się przy tynku gipsowym i gładzi – te są mało nasiąkliwe i wymagają preparatów o dużej zdolności penetracji, a inne przy tynku cementowo-wapiennym – mniej gładkim i elastycznym, ale za to bardzo chłonnym. Tu sprawdzi się gruntowanie ścian większością dostępnych płynów, ale z pewnością będzie to czynność, która potrwa dłużej.

Co zrobić, żeby nie popsuć gruntowania ściany?

Przede wszystkim trzeba dokładnie oczyścić ścianę. Usunąć z niej kurz, wszelkie przywarte zabrudzenia, tłuste plamy. Następnie wyrównać nierówności przy pomocy masy szpachlowej. Co ważne, a o czym można zapomnieć – farbę gruntującą trzeba mocno i dokładnie wymieszać przed nałożeniem pierwszej porcji na ścianę. Jeśli chcemy przyspieszyć cały proces, możemy zamiast wałka lub pędzla wykorzystać pistolet malarski.

Gruntowanie ścian nie jest procesem trudnym – ani w zrozumieniu, ani w przeprowadzeniu. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie oczyszczenie powierzchni, która za chwilę zostanie na nowo pomalowana oraz wybór dobrego preparatu gruntującego. A że gruntowanie jest potrzebne – mamy nadzieję, że udało nam się to udowodnić.

Podsumowanie:

  • Gruntowanie ścian – etap, który czasami chciałoby się pominąć. Jest jednak tak ważny, że rezygnacja z niego szybko poskutkowałaby dodatkowym stresem i wydatkami.
  • Dobrze przeprowadzone gruntowanie ściany przygotowuje ją na przyjęcie farby, tej, której kolor i rodzaj tak starannie wybieraliśmy. Zwiększa jej trwałość, sprawia, że nie musimy użyć jej tak dużo, jak bez gruntu pod spodem – a to i tak tylko dwie z wielu korzyści.

Gruntowaniu ścian warto poświęcić wystarczająco dużo uwagi – nie tylko opanować umiejętność nakładania gruntu, ale też wybrać odpowiedni produkt, dopasowany do tynku, który pokryje.

Poprzedni artykułZegarki męskie – wybierz model odpowiadający indywidualnym oczekiwaniom!
Następny artykułKarpacz noclegi – komfortowy wypoczynek w górskiej miejscowości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj