Kto może dostać kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to bardzo popularny typ kredytu, jakiego udzielają banki. Coraz częściej można też znaleźć pożyczki konsolidacyjne, których z kolei udzielają firmy pożyczkowe. Zaciągnięcie tego zobowiązania ma pomóc w spłacie istniejących długów wobec banków, SKOK-ów czy nawet firm pożyczkowych. Jak działa kredyt konsolidacyjny i dlaczego może nam pomóc?

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt sam w sobie jest zobowiązaniem finansowym podjętym wobec banku, który na mocy umowy pożyczył nam określoną kwotę pieniędzy. Z definicji kredytu wynika, że kwota ta była oddana do użytkowania przez kredytobiorcę, ale nie jest jego własnością. Ponadto biorąc kredyt, zawsze trzeba podać jego cel. Jak wiec działa kredyt konsolidacyjny i co jest jego celem?

W tym wypadku kredyt konsolidacyjny to kredyt udzielany na cel konsolidacji, czyli połączenia posiadanych zobowiązań finansowych. Osoba, która chce zaciągnąć taki kredyt, musi posiadać już aktywne zobowiązania, które chce połączyć razem i spłacić pieniędzmi otrzymanymi właśnie z kredytu konsolidacyjnego.

Tak naprawdę bank, do którego przychodzimy po kredyt konsolidacyjny, udziela nam nowego kredytu w wysokości pozwalającej na spłatę wszystkich zobowiązań finansowych, które chcemy skonsolidować. Bank niejako za nas je spłaca pieniędzmi z tego kredytu, natomiast my spłacamy do banku raty kredytu konsolidacyjnego.

Dlaczego opłaca się wziąć kredyt konsolidacyjny?

Mimo że jest to nowe zobowiązanie finansowe, to pozwala na spłatę terminowo nawet kilku innych naraz. To z kolei rzutuje na tym, że poprawia nam się historia kredytowa, ponieważ mamy spłacone przed terminem zobowiązania, a aktualnie spłacamy tylko jedno. Jednak nadal nasza zdolność kredytowa z powodu posiadania kredytu konsolidacyjnego będzie obniżona.

Ogromną korzyścią jest jednak fakt, że miesięczna rata kredytu konsolidacyjnego jest zawsze niższa niż wysokość zebranych razem rat kredytów, które chcemy skonsolidować. Oznacza to, że po prostu takie raty jest łatwiej spłacić i nie obciążają aż tak budżetu domowego. Jednak minusem może być czas trwania umowy kredytowej. Żeby osiągnąć niższą miesięczną ratę, wydłuża się okres kredytowania. Po prostu będziemy nowy kredyt spłacać dłużej, niż spłacalibyśmy wcześniejsze zobowiązania.

Kto może dostać kredyt konsolidacyjny?

Pomimo że jest to kredyt na spłatę zobowiązań, które obniżają zdolność kredytową, to i tak trzeba ją wykazać. Koniecznie trzeba posiadać stały dochód, który może być potwierdzony dokumentem. Przykładowo są to umowa o pracę i zaświadczenie o dochodach wydane z zakładu pracy. Bank na podstawie dochodów i wydatków wyliczy zdolność kredytową, biorąc pod uwagę, że część zobowiązań lub wszystkie chcemy spłacić kredytem konsolidacyjnym.

Oprócz tego trzeba mieć też nienaganną historię kredytową. Banki obowiązkowo sprawdzają rejestr bankowy oraz bazę Biura Informacji Kredytowej. Zatem nie można mieć w niej negatywnego wpisu na przykład za opóźnienie w spłacie raty. Niestety, jeśli chcemy wziąć kredyt konsolidacyjny, bo już mamy zaległości w spłacie rat, to go nie dostaniemy. Warto więc wziąć go zapobiegawczo, aby uniknąć sytuacji, gdy nagle okaże się, że na jakąś ratę nam nie starczy pieniędzy.

Poprzedni artykułHurtownia tkanin wysokiej jakości
Następny artykułKonto oszczędnościowe – zalety i wady

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj