Kiedy warto podawać dziecku mleko modyfikowane?

Wyłączne karmienie piersią w pierwszych 6 miesiącach życia jest najkorzystniejsze dla niemowlęcia. Zdarzają się jednak przypadki, gdy trzeba podać mleko modyfikowane. Sprawdź, kiedy jest to koniecznością.

Jeżeli tylko mama chce karmić piersią, jest to możliwe. Nawet jeśli na początku pojawiają się problemy z laktacją, nie ma potrzeby sięgania po mleko modyfikowane. Jednak jego podawanie może okazać się konieczne w kilku przypadkach.

Medyczne przeciwwskazania do karmienia piersią

Przyczyną, dla której koniecznością będzie przejście na mleko modyfikowane, są medyczne przeciwwskazania do karmienia piersią.

  • Choroba niemowlęcia – nie chodzi jednak o przeziębienie, ale o rzadkie wrodzone schorzenia, np. niedobór laktazy, galaktozemia. Są to choroby, w przypadku których naturalny pokarm nasila objawy.
  • Choroba mamy – mowa o takich schorzeniach, których występowanie może zagrażać zdrowiu niemowlęcia. Zalicza się do nich m.in. zakażenie wirusem HIV, AIDS, zakażenie wirusami powodującymi białaczkę lub chłoniaka, czynną nieleczoną gruźlicę[1].

Przeciwwskazaniem będą też toksyczne leki przyjmowane przez kobietę karmiącą piersią.

Karmienie mieszane – kiedy można zastosować?

Istotą karmienia mieszanego jest podawanie maluchowi naturalnego pokarmu naprzemiennie z mlekiem modyfikowanym. Taki system żywienia jest zalecany przez pediatrów w przypadku:

  • noworodków ze zbyt małym przyrostem masy,
  • noworodków z nadmiernym spadkiem masy ciała – powyżej 10% w stosunku do masy urodzeniowej,
  • dzieci w trakcie leczenia hipoglikemii.

Warto przy tym podkreślić, że z karmienia mieszanego można w każdej chwili zrezygnować. Powrót do wyłącznego podawania piersi jest możliwy – koniecznością może jednak okazać się silne pobudzanie laktacji. W tym celu najlepiej skontaktować się z doradcą laktacyjnym, który wskaże metody stymulowania produkcji mleka.

Przeziębienie i grypa – czy wtedy wprowadzić mleko modyfikowane?

Przeziębienie, infekcje dróg oddechowych czy grypa to przypadłości, które nie wymuszają na kobiecie rezygnacji z karmienia piersią. Nie ma zatem potrzeby podawania mleka modyfikowanego – także wtedy, gdy mama przyjmuje leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe czy przeciwzapalne. W takiej sytuacji wystarczy tylko wcześniej odciągnąć pokarm, a następnie zażyć lek. Gdy maluch zgłodnieje, w specjalnym kieliszku lub kubeczku można podać odciągnięte mleko.

O zasadności przejścia na mleko modyfikowane niech zdecyduje lekarz

Chociaż to Ty podejmujesz ostateczną decyzję i w każdej chwili możesz odstawić malucha od piersi, wprowadzenie mleka modyfikowanego najlepiej skonsultować z pediatrą. Specjalista nie tylko określi wskazania, ale również – w razie potrzeby – zaproponuje odpowiednie mleko modyfikowane. To szczególnie ważne, gdy niemowlę wymaga spożywania produktu dedykowanego alergikom.

[1]https://www.bebiprogram.pl/zywienie-dziecka/schemat-zywienia-dziecka/karmienie-butelka/wskazania-do-karmienia-mlekiem-modyfikowanym

Poprzedni artykułPorada prawna
Następny artykułNa co zwrócić uwagę podczas pieczenia chleba?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj