Jaki boks dachowy wybrać?

Obawiasz się, że bagażnik Twojego samochodu nie pomieści pakunków, które zamierzacie zabrać na wakacje? Spokojnie – mamy na to rozwiązanie! I wcale nie polega ono na zamianie auta na większe. Wystarczy, że na dachu swojego pojazdu zamontujesz boks dachowy, popularnie zwany „trumną” lub „cygarem”. Jaki? Dowiesz się z naszego wpisu!

Jak wybrać odpowiedni boks dachowy?

Zacznijmy od tego, że sam boks to nie wszystko. Aby móc go zamontować, potrzebujesz jeszcze bagażnika bazowego, czyli mocowanych na dachu belek poprzecznych. Dobiera się je na podstawie marki i modelu samochodu, roku jego produkcji oraz typu nadwozia i przytwierdza do relingów, specjalnych gniazd (fixpointów) lub krawędzi dachu. Choć bagażniki bazowe nie są tanie, ich zakup naprawdę się opłaca, zwłaszcza jeśli często podróżujesz z rodziną. Możesz na nich montować nie tylko boks dachowy, ale też kosz, uchwyty na rowery, narty czy kajak, w prosty sposób powiększając przestrzeń bagażową samochodu.

Mocowanie

W zależności od modelu „trumnę” przyczepia się do bagażnika dachowego za pomocą metalowych klamer w kształcie litery „U”, „łapek” sterowanych pokrętłami lub dzięki systemowi mocowania w rowku T belki dachowej. Przed zakupem konkretnego egzemplarza upewnij się, że oba elementy będą ze sobą kompatybilne.

Wymiary

Wybierając boks dachowy, weź pod uwagę także wymiary dachu swojego samochodu. Boks nie może w żaden sposób utrudniać jazdy: przysłaniać widoczności, wystawać poza obrys nadwozia czy ograniczać możliwość otwarcia klapy bagażnika. Przyjmuje się, że idealnie dobrany model jest o 5–15 cm krótszy niż dach. Oczywiście w przypadku niektórych typów aut nie będzie to możliwe – na przykładach boksy montowane na sedanach zazwyczaj wystają nieco z tyłu.

Podczas poszukiwań odpowiedniego „cygara” pamiętaj, że dach każdego samochodu ma określoną nośność. Informacje o tym, jakie obciążenie wytrzyma ten w Twoim aucie, znajdziesz w instrukcji obsługi pojazdu. Na podane dopuszczalne obciążenie będzie składać się nie tylko ciężar boksu, ale też belek i przewożonego bagażu.

Dodatkowe udogodnienia

Na komfort użytkowania boksu dachowego wpływa zarówno jego ładowność, jak i przewidziane w nim udogodnienia. W czasie ładowania i rozładowywania bagaży docenisz możliwość otwarcia go z obu stron – z prawej i lewej strony pojazdu. Taka funkcjonalność ułatwia też dostęp do zawartości podczas postoju na zatłoczonym parkingu czy na poboczu drogi. Ponieważ wszystkie przewożone w boksie rzeczy powinny być w czasie jazdy unieruchomione, przyda się wewnętrzny system pasów do ich mocowania. Niektóre modele „trumien” wyposażone są też w specjalne siatki i przegrody, które pozwalają wygodnie rozmieścić bagaż i bezpiecznie go stabilizują, a nawet w dopasowane do kształtu boksu zestawy walizek.

Polecane boksy dachowe

Nie przez przypadek nasze krótkie zestawienie obejmuje wyłącznie produkty Thule. Ta szwedzka marka jest najpopularniejszym i najbardziej uznanym producentem bagażników i uchwytów samochodowych. To właśnie ona w 1977 roku zaprojektowała i stworzyła pierwszy na świecie boks dachowy. Od tamtego czasu designerzy Thule nieustannie udoskonalają swoje projekty, dostarczając kierowcom najlepsze z możliwych rozwiązań. Jakie boksy dachowe znajdziesz w ofercie szwedzkiego giganta?

Thule Dynamic 900

Model Dynamic 900 to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie boksów dachowych Thule. Ma aerodynamiczny kształt o sportowym charakterze i obniżonej linii podłogi, dzięki czemu jeszcze lepiej dopasowuje się do dachu samochodu. Wyposażony został w podłużne kanały powietrzne oraz specjalny spojler, które zmniejszają opór powietrza, hałas i wibracje, a także w system łatwego montażu Power-Click. Mechanizm jest niezwykle prosty w obsłudze – wystarczy umieścić boks na dachu, ustawić go we właściwej pozycji i dokręcić pokrętła do odpowiedniego poziomu, sygnalizowanego charakterystycznym „klikiem”. I już! Rozwiązanie to nie tylko ułatwia prawidłowe mocowanie „cygara”, ale też, za sprawą rozsunięcia punktów mocowania na zewnątrz, zwiększa przestrzeń ładunkową.

Boks dachowy Dynamic 900 w rozmiarze L ma 430 litrów pojemności i 75 kilogramów ładowności. Zabezpiecza go centralny zamek z mechanizmem, który uniemożliwia wyjęcie kluczyka, gdy nie wszystkie rygle zostały zablokowane. Dzięki temu, że zamki i przycisk otwierania znajdują się po obu stronach pokrywy, można ją wygodnie otworzyć zarówno z prawego, jak i lewego boku. Bezwysiłkowe podnoszenie i zamykanie klapy gwarantują sprężyny Dual-Force. Dzięki antypoślizgowej macie wewnątrz boksu ładunek nie przesuwa się podczas jazdy.

Thule Exellence XT

Boks dachowy Exellence XT zwraca uwagę oryginalnym designem – połączeniem dwóch kolorów, które nadaje mu jeszcze bardziej dynamiczny i sportowy charakter, idealnie dopasowany do stylu nowoczesnych samochodów. Ale ten model to przede wszystkim funkcjonalność. Podobnie jak Dynamic 900, wyróżnia się konstrukcją o zoptymalizowanej aerodynamice i licznymi ułatwieniami. Ma system Power-Click, dwustronne otwieranie pokrywy i centralny zamek z blokadą. Tym, co odróżnia boks Exellence XT od konkurencyjnych modeli, jest wewnętrzne oświetlenie oraz system samoczynnego mocowania ładunku – składa się na niego mata antypoślizgowa i specjalna siatka, która unieruchamiają bagaż. Nie bez powodu o Exellence XT mawia się, że to najlepszy dostępny na rynku boks dachowy.

W życiu każdej rodziny przychodzi moment, gdy wakacyjne pakunki przestają mieścić się w bagażniku. Bądź na niego gotowy z boksem dachowym Thule :).

Boksy dachowe, bagażniki rowerowe i inne akcesoria, które przydają się w trasie, znajdziesz na nocar.pl. Wybierz odpowiednie rozwiązanie dla siebie i nie rezygnuj z zabrania w podróż wszystkich niezbędnych rzeczy.

Źródło zdjęć: nocar.pl, shutterstock.com

Poprzedni artykułDystrofia rogówki – co musisz o niej wiedzieć
Następny artykułPodróż służbowa – od czego zacząć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj