Jak przygotować się do sprawy spadkowej? Czy warto korzystać z pomocy prawnika?

Sprawy spadkowe mogą ciągnąć się latami, ale mogą być też załatwione bardzo szybko. Wszystko zależy od wielu czynników formalnych, ale także samych chęci osób, których sprawa dotyczy. Tutaj pojawia się więc ważne pytanie, a mianowicie, jak przygotować się do sprawy spadkowej? Postaramy się na nie odpowiedzieć, ale zastanowimy się też, czy warto korzystać z pomocy prawnika.

Sprawy spadkowe – informacje w pigułce

Każdy spadkobierca jest zobowiązany do złożenia określonego oświadczenia. Powinien to zrobić w ciągu 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy. Otóż może przyjąć spadek wprost. Oznacza to, że spadkobierca przyjmuje wszelkie prawa i obowiązki wynikające z tego tytułu. Dotyczy to także ewentualnych zobowiązań, które także wchodzą w jego skład. Może także złożyć wniosek o przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, co odnosi się do tego, że dziedziczy się nie tylko spadek, ale też ewentualny dług. Wiele mówi się, że nie mając pojęcia czy spadkodawca jest zadłużony, lepiej nie przyjmować spadku, jednak sytuacja wcale nie jest taka jednoznaczna. Zazwyczaj spadkobierca odpowiada za długi tylko w kwocie wartości masy spadkowej. Można oczywiście odrzucić spadek, czyli traci się wtedy całkowicie do niego prawa i zostaje się wyłączonym z dziedziczenia. Jeżeli otrzymaliście np. spadek po dziadku, ale nie złożyliście oświadczenia o tym, czy go przyjmujecie, czy odrzucacie, to zakłada się, że przyjęliście go. Tutaj musicie wiedzieć, że jeżeli nie jesteście jedynymi spadkobiercami, ale jednak wszyscy pozostali spadkobiercy doszli do porozumienia, to nie wszystkie formalności załatwicie u notariusza, gdzie właśnie składacie oświadczenie. Jeżeli jednak nie doszliście do porozumienia, to czeka Was sprawa sądowa.

Wniosek składany przed sądem – co musisz wiedzieć?

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku może złożyć każdy, kto uważa się za spadkobiercę, bądź ma w tym interes, a więc np. reprezentuje osobę nieletnią. Ta zasada dotyczy też wierzycieli spadkobiercy. Taki wniosek trzeba złożyć w sądzie rejonowym, ale tutaj musicie wiedzieć, że dotyczy to sądu rejonowego właściwego do miejsca zamieszkania spadkobiercy. Oczywiście pamiętajcie, że aby Wasza sprawa została rozpatrzona, to konieczne jest spełnieni wszystkich wymogów formalnych. Oznacza to, że każdy wniosek musi zawierać oznaczenie sądu, ale też wnioskodawców i uczestników, jeżeli takowi występują. Trzeba także oficjalnie sformułować o co się wnosi i uzasadnić swój wniosek. Samo uzasadnienie ma bardzo duże znaczenie, gdyż należy w nim zawrzeć krąg potencjalnych spadkobierców. Niezbędne jest też dołączenie aktu zgonu spadkodawcy, a także udowodnienie, że jest się spadkobiercą, choćby poprzez dołączenie aktu urodzenia.

Dlaczego jak najszybciej należy załatwiać sprawy spadkowe?

Prawo do spadku nie przedawnia się, ale wraz z upływem lat możecie mieć coraz większy problem ze znalezieniem ewentualnych innych spadkobierców, a także z przeprowadzeniem polubownej sprawy spadkowej. Ponadto po wielu latach wartość spadku może drastycznie spaść, a przy tym ciężko będzie Wam dowiedzieć się, czy np. w nieruchomości, którą odziedziczyliście nie było żadnych kosztowności.

Czy warto korzystać z pomocy specjalisty, czyli adwokata?

Sprawy spadkowe w sądzie mogą ciągnąć się latami, niestety nie są to jednostkowe przykłady, ale bardzo częste sytuacje. Wynika to z faktu, że gdy poszczególne strony nie potrafią się porozumieć, niezbędne jest rozstrzygnięcie każdej sytuacji przez sąd, który musi bardzo dokładnie zbadać sprawę. Dodatkowo trzeba też oszacować majątek, a więc niezbędne jest zatrudnienie rzeczoznawcy. Oczywiście cała ta sytuacja dodatkowo może być stresująca. Zatem warto zatrudnić adwokata, który zajmuje się pomocą w sprawach sądowych. Dzięki temu może Was reprezentować w sądzie. Ale może Wam również pomóc w czasie mediacji, dzięki temu wywalczy dla Was bardzo dobrą ugodę.

Jeżeli macie taką możliwość, to warto zakończyć sprawę spadkową za porozumieniem stron u notariusza, gdzie uzyskacie akt poświadczenia dziedziczenia. W innym przypadku czeka Was batalia w sądzie, która może być bardzo długa i często trudn

Poprzedni artykułCBD – środek na walkę ze stresem i zmęczeniem
Następny artykułZłoty pierścionek – biżuteria ceniona od wieków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj