Jak przygotować się do kolonoskopii?

Pacjentka podczas kolonoskopii

Kolonoskopia to obrazowe badanie endoskopowe jelita grubego, kluczowe w profilaktyce i szybkiej diagnostyce m.in. raka jelita grubego. Z pewnością nie należy ono do najprzyjemniejszych procedur, ale dzięki odpowiedniemu przygotowaniu ze strony pacjenta może przebiec szybko i sprawnie.

Z tekstu dowiesz się:

  • co to jest kolonoskopia i jakie są wskazania do jej wykonania,
  • jak przygotować się do kolonoskopii,
  • co jeść przed kolonoskopią,
  • ile trwa kolonoskopia.

Kolonoskopia to podstawowe badanie obrazowe jelita grubego, polegające na wprowadzeniu przed odbyt giętkiego, elastycznego przewodu zakończonego miniaturową kamerką, dzięki której lekarz może dokładnie obejrzeć jelito grube od środka i wykryć ewentualne nieprawidłowości. Trwa z reguły około 30-40 minut.

Wskazań do wykonywania kolonoskopii jest wiele: może to być ból brzucha o nieustalonym pochodzeniu, biegunki, obecność krwi i śluzu w kale, zaparcia, nagła utrata masy ciała. Wykonanie kolonoskopii może zlecić zarówno lekarz POZ, jak i różni specjaliści, w tym gastrolog czy proktolog. Warto pamiętać, że jest to podstawowe badanie przesiewowe w kierunku raka jelita grubego. Wprowadzany do jelita grubego endoskop może być również wyposażony w narzędzia chirurgiczne – wówczas podczas badania da się pobrać wycinek ewentualnych zmian, a następnie poddać go analizie histopatologicznej.

Przeczytaj także: Kolonoskopia – wskazania do badania

Kolonoskopia – przygotowanie: dieta

Przygotowanie do kolonoskopii obejmuje przede wszystkim przestrzeganie określonych zasad żywieniowych. Dieta przed kolonoskopią już na 5-7 dni przed terminem badania powinna być lekkostrawna oraz nieobciążająca dla układu pokarmowego. Należy unikać potraw smażonych w głębokim tłuszczu, zawiesistych sosów, produktów bogatych w tłuszcze czy fast foodów. Jednocześnie trzeba pamiętać o wypijaniu co najmniej 2,5-3 litrów płynów na dobę.

Na 2 dni przed badaniem kolonoskopowym dieta staje się już bardziej restrykcyjna. Należy wówczas spożywać wyłącznie dania płynne i papkowate – kisiele, zupy oraz kleiki. Trzeba również pamiętać o piciu przynajmniej 3 litrów płynów, z wyłączeniem kawy i soków przecierowych. W dniu, w którym ma zostać wykonana kolonoskopia, należy pozostawać na czczo.

Kolonoskopia – przygotowanie do badania: co trzeba wiedzieć?

Przygotowanie do kolonoskopii obejmuje także stosowanie odpowiednich leków. Na 24-48 godzin przed badaniem pacjent przyjmuje zalecone przez lekarza doustne środki przeczyszczające, najczęściej fosforany lub makrogole. Jeśli zachodzi taka konieczność, bezpośrednio przed kolonoskopią u pacjenta wykonuje się lewatywę oraz podaje dożylnie antybiotyki (m.in. u pacjentów ze sztucznymi zastawkami serca i protezami naczyniowymi).

Kolonoskopia – czy boli?

Nie ma co kryć – kolonoskopia z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych badań. Już sam sposób jej przeprowadzania jest dla większości osób mocno krępujący, a dodatkowo bywa bolesna. Mimo to na badanie należy zgłosić się zawsze, gdy jest takie wskazanie medyczne – dzięki nowoczesnym metodom znieczulenia nie musi być ono dla pacjenta traumą.

Kolonoskopia – znieczulenia

Ostatni etap przygotowań do kolonoskopii, odbywający się już w klinice czy szpitalu, to podanie pacjentowi odpowiedniego znieczulenia. Najczęściej stosuje się znieczulenie miejscowe lub tzw. sedację dożylną, choć u niektórych pacjentów wymagane może być znieczulenie ogólne. Wówczas badanie przeprowadza się pod kontrolą anestezjologa, a przed nim konieczne jest EKG.

Kolonoskopia to istotne badanie profilaktyczne i diagnostyczne, umożliwiające wykrycie wielu groźnych chorób, w tym nowotworu jelita grubego. Odpowiednie przygotowanie gwarantuje zarówno jego wartość diagnostyczną, jak i znacznie zmniejsza ryzyko ewentualnych powikłań.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/51056,kolonoskopia

https://journals.viamedica.pl/gastroenterologia_kliniczna/article/download/35401/25712

Poprzedni artykułDezynfekcja Głogów – jak skutecznie odkażać
Następny artykuł5 zegarków damskich, w których się zakochasz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj