Jak inwestować w fundusze – strategia

Fundusze inwestycyjne, obok giełdy i lokat bankowych, to formy inwestycji najczęściej wybierane przez Polaków. Jak chodzi o fundusze inwestycyjne, to do dnia dzisiejszego wymyślono i zastosowano wiele przeróżnych strategii inwestycyjnych. Jedne z nich polegają na czystych kalkulacjach matematycznych, inne są bardziej skomplikowane wręcz „kosmiczne” dla laika.

Główną zasadą która powinna przyświecać każdemu kto zabiera się za tworzenie strategii lub chce z nich korzystać powinno być: strategia jest tym skuteczniejsza im bardziej jest prosta. Nie istnieje jedna uniwersalna strategia dobra dla wszystkich. Aby dokonać właściwego wyboru każdy powinien zadać sobie kilka pytań, oraz udzielić na nie odpowiedzi. Są to: Ile mamy gotówki? Na jaki okres chcemy zainwestować posiadane środki? Jaką stopę zwrotu chcę uzyskać z inwestycji? Jakie ryzyko jestem w stanie zaakceptować?

Są to podstawowe pytania jakie należy rozważyć przed wyborem funduszy inwestycyjnych. Pewne znaczenie ma też nasz wiek, ale to bardziej przy długoterminowych inwestycjach. Dzięki tej wiedzy możemy bardziej dokładnie zaplanować skład naszego portfela oraz z jakich funduszy będzie się on składał. Istnieje zasada że małe sumy ( do 100 000.00 złotych) i okres inwestycji do roku czasu to powinniśmy wybrać fundusze obligacji i rynku pieniężnego. Nie zarobimy tu kokosów, ale też nie stracimy. Gdy natomiast czas inwestycji się wydłuży możemy pomyśleć nad funduszami zrównoważonymi lub akcyjnymi. Wszystko zależy od koniunktury na giełdzie i naszej skłonności do ryzyka. Gdy dysponujemy większym kapitałem od 100 000.00 – 200 000.00 i więcej to znów na początek musimy odpowiedzieć sobie na pytanie na jaki okres. Rok czasu ogranicza nasze możliwości do funduszy obligacji i pieniężnych gdy ten okres jest dłuższy otwierają się także nowe możliwości inwestowania. – mówi Robert Grabowski z serwisu pamietnikwindykatora.pl.

Możemy też wpłacić np. 1000.00 złotych i w kolejnych miesiącach dopłacać np. po 50.00 złotych. Strategia ta nazywana jest strategią średniego kursu jednostki. Przynosi bardzo dobre rezultaty przy długoterminowym oszczędzaniu, ale wymaga od nas trzymania się żelaznych zasad zwłaszcza jeśli chodzi o systematyczność i wysokość wpłat. Ma też swoje korzyści: przede wszystkim ograniczamy możliwość straty. Gdy jednostki funduszu tanieją, a my wciąż inwestujemy w ten sam fundusz to za tą samą kwotę nabywamy więcej jednostek. Następnie gdy wraca koniunktura my mamy zdecydowanie więcej gotówki. Jaka to będzie strategia? Żywmy nadzieję że Czytelnik biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, będzie w stanie wybrać dla siebie tą najbardziej odpowiednią.

Poprzedni artykułJakie zegarki są teraz modne?
Następny artykułŚlubna biżuteria do ciemnej sukienki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj