Funkcjonalna łazienka a wybór umywalki. Na co zwrócić uwagę?

Urządzając łazienkę oprócz względów estetycznych, należy zadbać również o funkcjonalność rozwiązań. Jedną z najważniejszych kwestii jest dobór umywalki. Na rynku dostępna jest ich ogromna ilość. Jak więc wybrać taką, z której będzie korzystało się wygodnie?

Od czego zacząć? Dobierz odpowiednie wymiary umywalki

Umywalka, choć najmniejsza spośród łazienkowych sprzętów, to w największym stopniu wpływa na komfort korzystania z tego pomieszczenia. W końcu to przy niej spędza się najwięcej czasu, wykonując codzienne czynności higieniczne – myjąc zęby, dłonie, nakładając makijaż czy goląc się. Wygodę w dużej mierze zapewniają jej wymiary. Niestety, zwykle determinuje je niewielki metraż łazienki.

Umywalka w małej łazience?

Oczywiście przed zakupem należy wziąć pod uwagę ilość dostępnego miejsca. Ograniczona powierzchnia determinuje wybór kompaktowej umywalki. Na rynku dostępne są modele o szerokości od około 30 cm do nawet 120 cm. Stawiając na te najmniejsze, oczywiście można zaoszczędzić sporo miejsca. Jednak optymalnym wyborem są umywalki o wielkości około 50 cm. Takie wymiary są gwarancją komfortu użytkowania bez ciągłego rozchlapywania wody. Warto wspomnieć o jeszcze dwóch bardzo istotnych kwestiach. Im umywalka jest węższa, tym powinna być głębsza. Wysokość montażu powinno się za to dostosować do wysokości użytkowników.

Rodzaje umywalek – który jest najłatwiejszy w utrzymaniu?

Zakup umywalki nie ogranicza się do wyboru jej wymiarów. Obecnie w sklepach specjalizujących się w sprzedaży wyposażenia łazienkowego, takich jak WODTECH.PL, można znaleźć szeroką gamę umywalek o zróżnicowanych kształtach i formach. Ponadto rozmaite typy wyróżnia się wśród nich w zależności od sposobu montażu. Podzielić je można na: umywalki wiszące, nablatowe, podblatowe, wpuszczane czy wolnostojące. Każde z nich mają swoje zalety. Jednak dla osób nieszczególnie przepadających za sprzątaniem poleca się umywalki wpuszczone w blat. Dlaczego? Ponieważ w ich przypadku krawędź misy znajduje się na poziomie blatu. Oznacza to brak trudno dostępnych miejsc i zakamarków, w których zbiera się kurz.

Zachowaj przestrzeń wokół umywalki

Ostatnią istotną kwestią dla zachowania funkcjonalności umywalki jest zachowanie odpowiedniej ilości przestrzeni wokół niej. Eksperci sugerują, że przed umywalką powinno być minimum 50 cm wolnej przestrzeni. Zapewnia to możliwość swobodnego poruszania się i wykonywania codziennych czynności, takich jak mycie rąk. Nie zaleca się też montowania umywalki w narożniku pomieszczenia albo tuż obok wanny lub kabiny prysznicowej. Specjaliści wskazują też minimalną odległość między umywalką a miską ustępową. Nie powinna być ona mniejsza niż 20 cm.

Poprzedni artykułNowoczesne stoliki kawowe – podpowiadamy, jak dobrać je do wnętrza!
Następny artykułUkłon w stronę natury, czyli gdzie wykorzystać tapetę imitację drewna?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj