Czym grozi przekarmianie dziecka?

Wydaje Ci się, że Twoje dziecko je zbyt mało? Wmuszasz w nie kolejne kęsy, błagalnym tonem wypowiadając: „jeszcze jedną łyżeczkę za tatusia, kolejną za mamusię…”? Wszystko wskazuje na to, że wpadasz w pułapkę przekarmiania. Sprawdź, jakie mogą być tego konsekwencje.

Eksperci zwracają uwagę na to, by już od wieku niemowlęcego kształtować odpowiednie nawyki żywieniowe. Tymczasem wielu rodziców popełnia błąd, podając maluchom zbyt duże porcje jedzenia lub spore posiłki w krótkich odstępach czasowych.

Dlaczego rodzice przekarmiają niemowlęta?

Przekarmianie dziecka jest sporym problemem, jednak większość rodziców robi to całkowicie nieświadomie.

  • Przyrządzanie mleka modyfikowanego niezgodnie z zaleceniami producenta

Mówi się, że niemowlęcia karmionego piersią nie można przekarmić. Problem pojawia się wówczas, gdy maluch otrzymuje mleko modyfikowane. W podawaniu mleka nie ma nic złego, o ile rodzice przestrzegają zaleceń producenta. Często jednak zdarza się, że nie zachowują oni proporcji proszku do wody oraz nie stosują się do wytycznych związanych z częstotliwością podawania pokarmu z butelki. To wszystko może stanowić pierwszy krok do przekarmiania.

  • Nieznajomość schematu żywienia niemowląt

Powodem przekarmiania może być nieznajomość zasad obowiązujących w schemacie żywienia niemowląt. Rodzice, którzy nie postępują zgodnie ze wskazówkami ekspertów, często nie wiedzą ile pokarmu i jak często podawać.

Tymczasem zgodnie z aktualnymi zaleceniami, to dziecko decyduje ile i jak zje. Rodzic natomiast może zdecydować, co maluch otrzyma do jedzenia.

Konsekwencje przekarmiania

Systematyczne przekarmianie malucha niesie za sobą poważne konsekwencje. Każda nadwyżka kalorii – powyżej zapotrzebowania energetycznego – prędzej czy później spowoduje przyrost masy ciała. Zbyt szybki wzrost wagi to natomiast pierwszy krok w stronę otyłości. Jest to poważna choroba cywilizacyjna, która dotyczy już nie tylko młodzieży i dorosłych, ale również maluchy. Nieleczona, może skutkować m.in. zwiększonym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienia tętniczego, astmy oskrzelowej, niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Ponadto większe ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu, czy nowotworu nerek w życiu dorosłym wiąże się z otyłością pojawiającą się w wieku rozwojowym[1].

Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twój maluch waży prawidłowo, warto sprawdzić jego BMI. To wskaźnik, na podstawie którego można oszacować właściwy przyrost masy ciała w danym okresie wiekowym.

BMI dziecka oblicza się podobnie jak BMI osób dorosłych. Należy skorzystać z poniższego wzoru:

BMI = masa ciała [kg] / (wzrost)2 [cm]

Następnie uzyskany wynik trzeba zinterpretować na siatkach centylowych przeznaczonych dla dzieci powyżej 12 miesiąca życia. Aby uprościć sobie obliczenia, można wykorzystać internetowy kalkulator BMI dzieci. Wystarczy wpisać dokładną wagę i wiek malucha, a następnie określić płeć. Narzędzie szybko przetworzy dane, wysyłając informację zwrotną o tym, czy dziecko jest zagrożone nadwagą lub otyłością, czy waży prawidłowo.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/zywienie/73883,otylosc-i-zespol-metaboliczny-u-dzieci-i-mlodziezy

Poprzedni artykułSukienki, spódnice czy kombinezony – co warto wybrać wiosną 2019?
Następny artykułSukienki na wesele

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj