Ciekawe motywy przedstawiane na monetach lokacyjnych

Nie da się ukryć, że tego typu mennicze wyroby, to również okazja do stworzenia naprawdę imponujących wzorów. Dość powiedzieć, że niektóre chyba już na stałe wpisały się w inwestycje w kruszec.

Swoistym powiewem orientu są z pewnością awers oraz rewers produkowanej od lat osiemdziesiątych w Chinach serii Złota Panda. Nie chodzi tu jedynie o sam obszar geograficzny, w którym wytwarzana jest moneta. Również same elementy koncepcji graficznej, świetnie spełniają to kryterium. Awers zdobi widok rozpościerający się na tak zwaną Niebiańską Świątynię. Ta rzeczywista budowla, to kompleks świątynny. Jest to jedno z najważniejszych miejsc dla wielu wyznawców taoizmu. Jego powstanie datuje się w sumie na czternaste stulecie. O jego niebagatelnym znaczeniu dla całego kraju najlepiej będzie tu chyba świadczył fakt, że to właśnie tu, w obrzędach mających na celu wyproszenie łaski urodzaju, brali udział również dawni władcy Państwa Środka. Obecnie oprócz oczywistego wymiaru religijnego, świątynia ma niemały potencjał turystycznego. Odwiedza go naprawdę wielu ludzi. Z pewnością niemałą rolę odgrywa tu lokalizacja. Kompleks mieści się bowiem niemal w ścisłym centrum stolicy Chin. Teraz warto wspomnieć co nieco również o rewersie azjatyckiego numizmaty. To właśnie tam wygrawerowane są pandy, którym seria zawdzięcza swą nazwę. Zresztą te zwierzęta, do dziś uważa się za symbol Chin. Dodajmy zresztą, że ich obecność na poszczególnych egzemplarzach, wpływa na ich unikatowość. Wszystko dlatego, że w zależności od roku produkcji serii, żaden poprzedni motyw, nie jest identyczny z aktualnym. Całość wykonano z dbałością o to, by wygrawerowane motywy, można było łatwo rozpoznać.

Kolejną serią, która powinna zachwycić każdego, który w monetach szuka także poczucia estetyki, jest Filharmonik. Od 1989 roku za ich wytwarzanie odpowiedzialna jest Mennica Wiedeńska. Przez ponad trzy dekady, produkt zdołał zyskać niemałe uznanie. Nic w tym zresztą dziwnego. W przypadku egzemplarzy ze Starego Kontynentu, ich wiodącym motywem, jest szeroko pojęta muzyka symfoniczna. Jeśli nadmienimy, że to właśnie w sali Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego odbywa się Koncert Noworoczny, taki a nie inny wybór, stanie się niemal oczywisty. Jest to zresztą jedno z najbardziej istotnych cyklicznych wydarzeń kulturalnych. Przynajmniej w wymiarze kulturalnym. Jednym z istotniejszych składowych projektu monety, są organy piszczałkowe. Instrument ten postanowiono umieścić na awersie Filharmonika. Również one są istotnym elementem koncertu, na którym orkiestra wykonuje najbardziej znane utwory kompozytorów, wywodzących się ze słynnego muzycznego rodu Straussów. Z kolei na odwrocie można dostrzec między innymi takie instrumenty jak fagot czy skrzypce. Tym, co może zaintrygować, jest ciekawostka dotycząca wyboru projektu stylistyki monet. Został on bowiem wybrany, na drodze głosowania. Przyznać trzeba, że nie jest to zbyt oczywista praktyka. Jak widać, również sami Austriacy są świadomi, że ich kraj, to istotny punkt na kulturalnej mapie Europy.

Monety bulionowe zainteresują każdego, kto szuka bezpiecznej i stabilnej formy inwestowania i lokowanie środków. Na polskim rynku działa kilka firm, które umożliwiają zakup tego kruszcu. Jedną z nich jest firma Tavex, która od ponad 30 lat działa na polskim rynku. Poznajcie ich ofertę na złoto inwestycyjne. Posiadają 7 oddziałów całej Polsce, a złoto kupicie od reki, na miejscu w oddziale lub w formie wysyłkowej. 

Poprzedni artykułZEISS PhotoFusion X — dodatkowa ochrona Twoich oczu
Następny artykułRodzaje pierścieni erekcyjnych – jakie wyróżniamy? Jak to działa?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj